Tel: 0 546 496 4 111
Fax: 0 312 435 7 435
E-Posta:
info@routelifedergi.com 
Adres: Fidanlık Mah. Tuna Cad. Çavuşoğlu İş Merkezi No:18/4 Çankaya / Ankara

Didem Tofan - Aktif - Iriyil Otomotiv Pazarlama ve CRM Yöneticisi

Didem Hanım genç yaşta Peugeot gibi bir dünya markasının pazarlama ve crm yöneticisi olmak müthiş… Başarınızın sırrı nedir?
Aslında başarıyı getiren birçok neden vardır diye düşünüyorum. Öncelikle 2005 yılında Trakya üniversitesinden mezun olduktan sonra aile fertlerimden de bir çok kişinin içerisinde olduğu otomotiv sektörüne bende  adım attım, öğrencilik hayatım boyunca bir çok yerde pazarlama faaliyetlerine yönelik yerlerde çalıştım tabi üniversiteden mezun olduktan sonra otomotiv sektöründe bulunmam ve yaptığım işten keyif almam bu yönde ilerlemem gerektiği konusunda bana yardımcı oldu diyebilirim. Çalışma hayatım boyunca yöneticilerimden sürekli birşeyler öğrenmeye ve kendimi geliştirmeye gayret ettim ve buna hala devam ettiğimi söyleyebilirim. 2012 yılından bu yana yaklaşık 8 yıla yakın bir süredir Peugeot Aktif İriyıl bünyesinde çalışmalarıma devam etmekteyim.
 
Genç bir yönetici olmanın çalışmalarınızda sağladığı avantajları oluyor mu?
Genç bir yönetici olmanın avantajları tabiki var açıkcası en büyük avantajım yeniliklerden hoşlanıyor olmam diyebiliriz. Peugeot markası da oldukça yenilikçi bir marka yolunda ilerlemektedir. Değişimin yaratabileceği zorlukların üstesinden gelmekte Aktif İriyıl’ın dinamik ekibi ve her daim Müşteri memnuniyeti odaklı çalışmamız işimizi kolaylaştırıyor diyebiliriz. Ekip olarak hedeflerimize ulaşmak için genç kadromuz sayesinde harcanılan çaba gün geçtikçe dahada artıyor.Bu nedenle amaçlarımız genişliyor hedeflerimiz dahada büyüyor.
 
 
 
Müşterileriniz ile olan ilişkilerinizde nelere önem veriyorsunuz? Müşteri memnuniyetini sağlamak adına sunduğunuz servis ve hizmetlerinizden bahsedebilir misiniz? 
Öncelikle Aktif İriyıl olarak satış, servis, yedek parça ve kiralama hizmeti olarak geniş bir  hizmet alanımızın olduğunu söyleyebilirim. Genel anlamda  Peugeot müşterisine ve memnuniyetine çok önem veren bir markadır. Aktif İriyıl’ı tercih etmiş bir müşterinin talepleri bizler için çok önem arz ediyor. 29 yıldır müşterilerimize en iyi şekilde hizmet vermeye çalışıyoruz. Türkiye genelinde 3 defa Müşteri memnuniyeti birinciliğimiz mevcut buda Aktif İriyıl’ın Müşteri memnuniyetini ne kadar önemsediğini gösteriyor aslında. Yıllardır Aktif İriyıl’ı tercih eden bir aile olduğumuzu hissettiren müşterilerimiz mevcut, bizlerde Aktif İriyıl olarak bunu müşterilerimize hissettirmeye çalışıyoruz. Aktif İriyıl olarak işimizin önceliği müşterilerimizin talepleri doğrultusunda en iyi şekilde buradan ayrılmalarının sağlamaktır.
 
Peugeot modelleri içinde en çok hangi modeli seviyorsunuz? Neden?
Peugeotun tüm modelleri gerçekten çok güzel fakat son dönemde yaptığı yenilikler araçlarını inanılmaz bir boyuta getirmiş durumda en beğendiklerim arasında 3008 SUV ve yeni 508 modeli mevcut iç ve dış tasarımları,araçların konforu,teknolojisi ve çizgileri gerçekten olağan üstü diyebilirim.
Son olarak CRM sizin için ne ifade ediyor? 
Bütün sektörlerde rekabetin giderek genişlediği bir dönemdeyiz,otomotiv sektöründede Müşteri memnuniyetini gerçekleştirmek dahada zor bir hal almış durumda. Tüm sektörlerde olduğu gibi otomotivdede yeni teknolojinin kullanılıyor olması ilk bakışta avantaj gibi gözükebilir, oysa aynı sektörde bulunan rakip firmaların aynı veya benzer imkanlara sahip olması avantajını eşitlemektedir. Ürünlerin hızla gelişen teknoloji ile birlikte birbirlerine benzemesi ,kısa sürede yeni modellerin piyasaya sürülmesi, tüketicilerin beklentilerinin fazlalaşmasına da neden olabiliyor. Tüm bunlara ragmen Aktif İriyıl olarak satış kanalında ve satış sonrası servis kanalında müşterilerimizi mutlu gönderdiğimize inanıyorum onlara en iyi  şekilde hizmet vermek bizide son derece mutlu ediyor.
 

RÖPORTAJ