Tel: 0 546 496 4 111
Fax: 0 312 435 7 435
E-Posta:
info@routelifedergi.com 
Adres: Fidanlık Mah. Tuna Cad. Çavuşoğlu İş Merkezi No:18/4 Çankaya / Ankara

Arcora Garage Academy (AGA) - Gökhan Uysal

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? 
1976 Ankara doğumluyum. Ortaokul ve lise eğitimimi Arı Koleji’nde tamamladıktan sonra Üniversite eğitimim için Eskişehir’e gittim ve 2000 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü’nden mezun oldum. Mezuniyetimden hemen sonra yaklaşık 6 yıl sürecek bir Amerika serüvenine başladım. Hem University of Southern Colorado’da MBA alanında yüksek lisansımı tamamladım hem de ilk girişimcilik deneyimlerimi kazandım bu süreçte. 
Sonrasında ülkeme dönerek kendi işletmemi “ARCORA”yı kurdum ve edindiğim tecrübelerim ile işimi büyütmeye devam ediyorum.  2018 yılında profesyonel iş yaşantımın yanına bir de sektöre yeni adım atan gençlerdeki mesleki boşlukları giderecek eğitim çalışmalarımı ekledim. 2019’da ilk ders zilinin çaldığı Arcora Garage Academy’de yönetici ve eğitmen olarak yer alıyor ve Başkent Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak İç Mimarlık alanında “Yönetim ve Organizasyon” dersleri vermeye devam ediyorum. 
Kişisel gelişimin ve eğitimin sürekliliğinin çalışma gücüne katkısının yüksek olduğu bilinciyle sektördeki yenilikleri takip ederek kendimi ve işletmemi sürekli geliştiriyorum.
 
İş serüveninizden bahseder misiniz?
Yüksek lisans eğitimimi tamamladıktan sonra, üniversitede hayallerini kurduğum; “ne olursa olsun kendi işimi yapmalıyım” düşüncesi bu dönemlerde iyice arttı. Kısa bir süre bir firmada çalıştıktan sonra, kendi işimi kurma isteğim ağır bastı ve istifa edip Houston, Texas’ta iki şirket kurdum. 
Sonra ani bir şekilde Türkiye’ye dönmeye karar verdim. Biraz özlem biraz da 20’li yaşlarda Amerika’da kendimi fazla yıpratmam, sanırım böyle bir karar almamda etkili oldu.
2007 yılında da “ARCORA” firmasını kurdum. Kişiye özel tasarımlar yapmak gayesi ile çıktığımız bu yolda 12. yılımızı devirdik.
 
 
Yenilikçi bir eğitim modeli olan Arcora Garage Academy hakkında neler söylemek istersiniz?
Arcora tarafından Başkent Üniversitesi ile birlikte geliştirilen “Arcora Garage Academy” adıyla iç mimarlık eğitiminde Üniversite - Sanayi işbirliği ile yenilikçi bir eğitim modeli geliştirdik. Bu yenilikçi modelin özünü iç mimarlık eğitiminde, teorinin pratik yaşama dönüşümündeki ‘yerinde uygulama’, ‘yerinde görme’ ‘yaparak öğrenme’ eylemi oluşturuyor. Bu model Üniversite – Sanayi işbirliği ile meslek pratiği içerisinde, üniversite eğitiminde eksik kalan uygulama ve mesleki bilgi birikiminin tamamlanmasını sağlıyor. Bu eğitim modeli kapsamında öğrenciler, sürdürülebilir bir malzeme olan ahşabı her yönü ile çalışma fırsatı buluyor, firmamız tarafından temin edilen atölyelerde bire bir, yüz yüze konu anlatımını takip eden yerinde uygulamaya katılım sağlıyorlar. Projeye katılan öğrenciler için uygulama ortamlarının fiziki ve kültürel altyapısını gözlemlemek, öğrencilerin adaptasyon sürecini daha da hızlandırıyor. Bu anlamda öğrencilerin mesleki disiplininin geliştirilebilmesi ve ilerletilebilmesine katkı sağlanıyor. Ayrıca, teorik bilgiyi, uygulamayı ve gözlem süreçlerini de içine alan bu model, eğitimin kalitesini arttırmaya yönelik kümülatif bir eylem modeli olarak örnek oluşturmuştur. 
 
Geliştirdiğimiz bu örneği, farklı üniversiteler ve kurumların işbirliğinde de geliştirebileceğimizi düşünüyor ve eğitimin sadece üniversitenin içinde olmadığı vurgusu ile sektörün ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayacak gençlerin yetiştirileceğini ümit ediyoruz.
 
Gökhan Bey, firmanızın amaçları ve hedefleri nelerdir?
Biz kaliteli ürün ve hizmeti nitelikli personel ile birleştirerek müşteri memnuniyeti odaklı çalışıyoruz. Sektörde nitelikli personel istihdamı sağlarken, kaliteyi müşterilerimizle buluşturmayı amaçlıyor ve koşulsuz müşteri memnuniyeti hedefliyoruz.
Mia Yaşam Merkezi, ODTÜ Eğitim Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi, Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, PTT Genel Müdürlüğü, Devlet Demir Yolları, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Barikat, Big Chef’s, S’Lo Cafe, Koru Otel, Hayal Kahvesi, Butikek, Versus Sports, Silvian Heach, Masabaşı Restaurant, Edit İnşaat, F.K. İnşaat gibi pek çok farklı kurumsal projelerimiz ile birlikte farklı hikayelerle dokunmuş konut projelerini titizlikle çalışarak, başarıyla sonuçlandırıyoruz.
 
Arcora’yı sektöründeki diğer firmalardan ayıran en önemli özellik nedir?
Arcora olarak biz, müşteri odaklı bakış açımızla kişiye ve projeye özel hizmet sunuyoruz. Standart, seri üretim yapmıyoruz. Tamamen projeye ve kişiye özel çalışarak, tasarım, üretim ve montaj gibi projenin her aşamasını titizlikle tamamlıyoruz. Bu çalışma yöntemimiz ile mimar, iç mimar ve tasarımcılar da Arcora’yı çözüm ortağı olarak tercih ediyor. Çünkü bizimle çalıştıklarında, projelendirmeden, üretim ve montaja kadar tüm sürecin güvenilir, işinin ehli usta ellerde tamamlanacağından emin oluyorlar.
 
Sektördeki başarınızı neye borçlusunuz?
Kaliteli ürünlerimiz, işinde uzman çalışanlarımız ile “İyi Mobilyalar, Farklı Hikayeler” diyerek her yeni projede daha iyiye, daha farklıya ulaşmak için durmaksızın çalışıyoruz.
Sunduğumuz hizmette maksimum müşteri memnuniyetine ulaşmak hedefiyle müşterilerimizi doğru dinleyerek, onların hikayelerini gerçekleştirmeyi çok iyi biliyoruz.
Üründe ve hizmette kalite anlayışıyla çalışma yöntemimiz sektörde fark yaratarak hep bir adım önde olmamızı sağlıyor.
Üretimde dikkat ettiğiniz kriterler nelerdir?
Sıfır hata, müşteri memnuniyetinin en üst düzeyde olabilmesinin uzmanlaşmak olduğunun bilinciyle gerçekleştiriyoruz üretimlerimizi. Mobilyalarımızın, müşterimizin ihtiyacına uygun, uzun yıllar keyifle kullanabileceği kalite ve tasarımda olmasına önem veriyor, üretimde de bu kriterlere dikkat ediyoruz.
Teknik ve İdari kadromuz ile Arcora’da, doğru ürünleri, doğru tasarımlarla birleştiriyor, uzun ömürlü kullanımları olanaklı kılan, sabit ve hareketli mobilyalar üretiyoruz.
Kişi veya kurumun kendi karakterine, kendi enerjisine, kendi dinamizmine uygun sade tasarımların üretildiği yerdir Arcora…
 
Arcora olarak ileriye dönük hedefleriniz ve ulaşmak istediğiniz noktalar nelerdir?
Üretim tesisimizi büyüterek, Türkiye’nin her yerinde ve yurt dışında daha fazla kişiye ulaşarak, iyi mobilyaların farklı hikayelerle buluşmasını sağlamak öncelikli hedefimiz. Arcora Garage Academy ile başlattığımız kamu-üniversite-sanayi işbirliği çalışmalarımıza yeni girişimler ekleyerek gelecek nesillere daha iyi eğitim koşulları sağlamak için her geçen gün daha çok üretmeye devam edeceğiz. 
 
 
Türkiye’de mobilya sektörü bir hayli iyi durumda. Peki ya tasarım konusunda Türkiye ne noktada?
Aslında Türkiye’de mobilya sektörü olması gerekenin çok altında. Yıllardır babadan oğula geçmiş ve ufak atölyelere sıkışmış vaziyette. Yeterli yatırım ve eğitimlerden oldukça uzağız. Ankara Siteler bölgesi, daha çok butik imalatların yapıldığı, iyi kaliteyi yakalayabileceğiniz bir alan olmasına karşın konum olarak gelişmeye ihtiyacı var. 
Siteler bölgesine gerekli yatırımların yapılarak organize sanayi bölge yapılandırılmasına geçilmesi gerekli. Henüz bu durum oluşmamış olsa da iyi kalitede seri üretimleri bulabiliyorsunuz. 
Türkiye’nin tasarım konusunda da alması gereken epey yolu var. Uzun zamandır Siteler’de Tasarım Merkezi oluşturulması konuşuluyor. Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sayın Arif Şayık ile yapılan röportajda kendisi de bu konunun önemine değinmiş. Kalkınma Ajansı bizim de birlikte iş birliği içinde olduğumuz ve birlikte sektörümüze büyük katkılar koymak üzere projeler ürettiğimiz önemli kurumlarımızdan birisi. Siteler’de kurulacak bir tasarım merkezi Türkiye’de katma değer yaratan ürünlerin geliştirilmesine önemli katkılar sağlayacaktır. 
Endüstri 4.0’ın getirdiği teknolojik yenilikler ile birlikte tasarım ön plana çıktığı için, tasarımcıların katma değeri çok daha fazla önem kazanmıştır. Tasarımcıların müşterilerin ihtiyaçlarını, eskisinden daha fazla, geliştirme sürecinin daha da erken aşamalarında, anlayıp öğrenmesi ve tüm imalat süreçlerine katılmaları gerekmektedir. Bu durum, bir yandan ‘dijital medya’ ile çalışabilme teknik becerisine sahip olma, iş süreçlerinde medya olanaklarından rasyonel ve verimli olarak yararlanabilme gibi ileri teknolojiyi kullanabilme becerilerini gerektirirken, sanal modelleme alanında yazılımları kullanmayı, üretim süreci hakkında bilgi sahibi olup bunun sayısallaşma ile nasıl değiştiğini bilmeyi ve yorumlama yapabilmeyi gerektirmektedir. Üstelik iletişimsel, etkileşimli olma, problem çözme yetisi, proje yönetimi vb. konularda da becerilerin geliştirilmesi gerekliliği öne çıkmaktadır. Mühendislik alanlarında olduğu kadar tasarım alanında sistemli, analitik düşünme ve disiplinler arası iş birliği gün geçtikçe artmakta ve tüm dünyada olduğu gibi son yıllarda ülkemizde de üretimde tasarım ve üretim birlikte düşünülmekte ve disiplinler arası düşünmenin önemini daha da öne çıkarmaktadır. 
Türkiye’nin katma değeri yüksek ürünler üretmesinin önündeki en büyük sorunlardan biri insan kaynağıdır. Teknoloji üretebilen, rekabetçi tasarımlar geliştirebilen, Ar-Ge ve inovasyon yapabilen, öğrendiğini hayata geçirebilen insanlara ihtiyacımız var. Arcora olarak biz de bu ihtiyaca cevap verebilecek yapılaşmaların oluşmasına öncülük etmek için yeni projeler geliştirmekteyiz. 
 
Kişiye/Projeye özel tasarımlar yapıyorsunuz. Bunun kapsamını anlatır m ısınız?
Bir nevi terzilik bizimki... 
Standart uygulamaların biraz da dışında kalarak, mekanın şartlarına ve müşterilerin ihtiyaçlarına göre her bir alanı ayrı ayrı tasarlıyoruz. Artık müşterilerimiz de çok bilinçli. Nasıl bir mekanda yaşamak veya çalışmak istediklerini biliyorlar. Biz onların yaşamak istedikleri alanları gerçeğe dönüştürüyoruz aslında. Bazıları tamamen bize bıraksa da, imalat öncesinde mutlaka onlarla beraber karar alıyoruz. En ince detayları konuşuyoruz. Bu kısmı biraz yorucu olsa da çok zevkli. 
Renkler seçiliyor, kumaşlar ve aksesuarlar belirleniyor. Bu süreç kimi zaman haftalar alabiliyor. 
Bir müşterimin salonuna yapacağımız bir seperatör için aynı rengin farklı tonları ile kırkın üzerinde numune hazırladığımızı biliyorum. Ancak işin sonunda, bu müşterimden “Evde en beğendiğim şey seperatör oldu” lafını duymak tüm yorgunlukları alıp götürüyor. 
Biraz deli işi bizimki... Sabrınız yoksa ve empati yapamıyorsanız bu iş sizin karakterinize uygun değil kesinlikle. Şimdi bunları bir de yeni mezun olacak arkadaşlarımıza Arcora Garage Academy’de anlatıyoruz. Onlara hayatın sadece teorik bilgiden ibaret olmadığını anlatıyoruz. Biz burada mobilya sektörünün kalbi Siteler’de öğrencilere bu atmosferi yaşatıyoruz; müşteri ilişkileri, üretim, imalat, tasarım tescili, teslimat gibi sürecin her noktasına birebir tanıklık ediyorlar. 
 
Sektöre yeni atılacak gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?
Eğitim hayatınız boyunca sizlere deneyimlerini aktaran öğretim elemanlarından ve sektör temsilcilerinden faydalanın, proje süreçlerinizdeki önemli tecrübeleri not edin, ayrıntıları önemseyin.
Yaptığınız her işi daima en iyisini hedefleyerek yapın. Başarı gelişime açık, çalışkan ve kaliteden ödün vermeyenleri takip eder.
 
Son olarak Route Life Dergi okurlarına ne söylemek istersiniz?
Röportajınız için sizlere, okuyucularımıza da keyifli sohbetimize ortak oldukları için teşekkür ederim. Çalışmalarımızı web sayfamızdan ve sosyal medya hesaplarımızdan her zaman takip edebilirler… 
 

RÖPORTAJ