Tel: 0 546 496 4 111
Fax: 0 312 435 7 435
E-Posta:
info@routelifedergi.com 
Adres: Fidanlık Mah. Tuna Cad. Çavuşoğlu İş Merkezi No:18/4 Çankaya / Ankara

"Bu Sanatta yetenekliyim" - Hüseyin Kara

Hüseyin Bey, öncelikle kuaförlük hayatınıza nasıl başladınız?
Kuaförlük planlı bir meslek olmadı benim için. Hayatımda hep bakımlı ve şıkı olmayı sevdim. Sanırım beni çeken de bu oldu ve ben de bu meslekte mutluluğu buldum. İnsan ilişkilerim hep iyiydi. Kuaförlük bir sanat ve ben de bu sanatta yetenekliyim. Bu mesleği her zorluğa rağmen her zaman sevdim. Olumsuz durumlarla karşılaşmadım değil ama planlarım hep mesleğimi geliştirme yönünde oldu. Burada bir HK markası yarattım ama bir marka olarak hizmet edilmeyi beklemedim, ben hizmet eden taraftayım. İnsanların yaptığım hizmetlerle mutlu olması beni de mutlu ediyor. Bu sektörde böyle düşünen çok az kişi kaldık. Mesleğimdeki mücadelem de hep bu yönde olacak. 
 
 
Büyük bir alanda herkese yönelik geniş bir hizmet sunuyorsunuz. Hizmetleriniz ve bölümlerinizden bahseder misiniz?
Çevremde hep mutlu insanlar hayal ettim ve öyle olmasını istedim. Bu evimde de, bahçemde de, HK Park Bay-Bayan salonumda da geçerli salona girince ailecek güzellik ve bakım için her türlü hizmeti alan bir yer göreceksiniz. Saç, cilt bakımı, manikür ve pedikür alanlarımızı ayrı ayrı, herkesin rahat edeceği bölümlere yerleştirdik. Burada amacımız bizi tercih edenlerin konforu. Buraya gelenlerin en büyük avantajı da eşi ve çocuğuyla birlikte her türlü işlemlerini yaptırıp çıkmak oluyor. Bir nevi ailecek gelinen bir kuaför salonuyuz diyebilirim. Kadın, erkek ve çocuk bölümlerimizle beraber vakit geçirilecek kısa zamanı değerli hale getirebilmek için çaba sarf ediyoruz. 
 
Giriş katımız erkek bölümü. Bütün ihtiyaçlarınızın karşılandığı saç kesimi, boya, tonlama, fön, kaş tasarım, sorunlu ciltler için cilt bakımı, manikür ve pedikür işlemleri yapıyoruz. İsteğe göre VIP odalarımız da mevcut. 
 
İkinci katımız kadın bölümü. Bir kuaförde bulabileceğiniz her türlü hizmetin yanında kirpik lifting, 3D kirpik, kalıcı oje, nail art, jel tırnak, protez tırnak, profesyonel makyaj, manikür pedikür, kişiye özel tek kullanımlık manikür, hizmetlerimiz vardır. Müşterilerimizin rahat etmesi için ayrıca bir balkonumuz da vardır.
 
Üçüncü katımız ise güzellik bölümü bulunmaktadır. Bir kadının aradığı her türlü hizmeti bulabileceği en kaliteli, en temizi en ferah ortamda işlemlerini yaptırabileceği, ikramlarımızla, balkonumuzla, bahçemizle en güzel hizmette iddialıyız. 
 
 
Siz de biliyorsunuz ki kadınlar kuaförlerini kolay kolay değiştirmezler. Sizce neden?
Kadın için kuaföre inanmak ve güvenmek büyük önem taşır. Bir kuaförde olması gereken en önemli şeyler yetenek ve tecrübe. Bunlar yoksa bu işi yapmak mümkün değil zaten. Frekanslar tutuyorsa ve ortam da buna uygunsa (hijyen, kalite, güler yüz, kullanılan ürünler), kuaför o zaman vazgeçilmez oluyor. Eğer yetenek yoksa ilk işlemden sonra müşteri gitmeye devam etse bile bir yerden sonra bırakacaktır. Aslında kadınlarda en önemlisi bağlılık. Bağlanılan yerden vazgeçmeleri çok zordur. Yine de zarar verdiğini bildiği halde şans verir ama kuaför o şansı kaçırdıysa müşteri bir daha oranı önünden geçemez. 
 
Saç yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz?
Bir saça şekil vermek; yüz ve kafa yapısına, saçın çıkış yönüne, bulunduğu konuma, statüsüne, cilt rengine ve yaşa göre değişiklik gösterir. Ortak kullanılan alanlar her zaman risklidir. Bu yüzden öncelikle saç yaptırırken gideceğiniz salonun en önemli yanının temiz olması önemli. İkinci olarak saçınızı emanet ettiğiniz kişinin bu işte usta olduğunu bilmeniz gerekir. Kullanılan ürünler de bu iş için önemlidir. İlk iki maddenin üstüne kullanılan ürünlerin de kaliteli olduklarından eminseniz 10 numara bir seçim yapmışsınız demektir. Güler yüz de varsa hepsinin üstüne bal kaymaktır. Son olarak ikramları, beklerken karıştırdığınız dergiler ve gazeteler de kaliteliyse bir salonun iyi olduğunun kanıtıdır. 
 
 
‘’Saç modası var’’ diyenlerden misiniz yoksa herkes kendine yakışanı mı yaptırmalı?
Saç modası yok diyemeyeceğim çünkü kendimizi tam ortasında buluyoruz. Bir dönem perma varken şimdi yanına bile yaklaşılmıyor. Saç modası da dönem dönem değişiyor ve herkesi etkiliyor. Rengine, düzlüğüne ya da dalgasına farklı isimler getirerek moda olarak kabul ediyoruz. Moda dediğimiz şey aslında yeniliklerin içinden kendimize yakışanı bulmak diye düşünüyorum. 
 
Kuaförler neden genel olarak erkek? Kadınlar bu sektörü tercih etmiyorlar mı?
Türkiye’de kuaförlük, eskiden beri süregelen, çalışma şartlarının zorluğu, yeterli maddi imkan olmaması, çalışma saatlerinin geç olması gibi nedenlerle hep erkeklerin elinde oldu. Şu anda bu durum giderek değişiyor. Kadınların naifliğiyle bu meslekte güzel şeyler oluyor, sektörün her alanında kadınları görebiliyoruz. Bunu da çok güzel bir şekilde yapan arkadaşlar var. önemli olan yapılan iş, yapılan iş iyi olduktan sonra kadın ya da erkek fark etmiyor. Nasıl saç kesen erkek varsa manikür yapan erkek de olmalı bence. Bu işin bir cinsiyeti yok bana göre. Bu tabuları aşıp daha önemli sorunlara yönelmeliyiz. Katedecek çok fazla yolumuz var ve bu enerji de bizde mevcut. 

RÖPORTAJ