Tel: 0 546 496 4 111
Fax: 0 312 435 7 435
E-Posta:
info@routelifedergi.com 
Adres: Fidanlık Mah. Tuna Cad. Çavuşoğlu İş Merkezi No:18/4 Çankaya / Ankara

Genç ve Başarılı - Merve Tepe

Kendinizi nasıl tarif edebilirsiniz?
Öncelikle Route Life ailesine ilk sayınızda yer ayırmak istediğiniz için teşekkür ediyorum. Yayın hayatınızda başarılar dilerim çok başarılı yerlere gelirsiniz. 5 Eylül 1991 İstanbul doğumluyum. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdim. Haberciliğe TRT Türk’te stajyer olarak başladım. 5 yıl haber muhabirliği yaptıktan sonra ekran yolculuğum başladı. 
Mesleğe başladığınızda neler hedeflemiştiniz? Bugüne baktığınızda hedeflediğiniz şeylere ulaşabildiniz mi?
Açıkçası yola çıktığımda hedeflediğim tek şey iyi bir haberci olmaktı, hala öyle… Haber bence araştırmasıyla, okumasıyla, sezgisel yaklaşımı ve sunumuyla tamamen bir bütün. Her aşamasında olmak istedim ve başladığımdan beri zaten sahada pişerek her aşamasını öğrendim, hala öğrenmeye devam ediyorum. Bu meslekte en büyük şansım sokağın en hareketli olduğu zamanlarda muhabirlik yapmam ve tecrübeli insanlarla çalışmam. Bugün bunun ekmeğini yiyorum ama hala gidecek çok yol var…
 
 
Ekranda yer almanın zorlukları nelerdir? Yayın öncesi heyecanlı, stresli oluyor musunuz?
Ekran sürekli kontrol gerektiriyor. Sadece çalıştığınız zaman için değil, özel hayatınız için de böyle. Ben özel hayatımı da buna göre özenli yaşıyorum. Uyku saatinizden, gittiğiniz yerlere kadar hepsini böyle yaşamanız gerekiyor ama bu benim için zor değil çünkü daha sade ve düzenli bir hayatım var. Yayın öncesi ya da sırasında hiçbir şekilde heyecanım ya da stresim yok aksine kamera karşısında normalde nasılsam öyle rahatım. Hatta ben son dakika yayınlarını ve bizim habercilikte “yayın yıkmak” dediğimiz olağanüstü hal yayınlarını daha çok seviyorum. Format gereği konuklu yayınlar yaptığımız için, bazen konuklarım fazla heyecanlı ve stresli oluyor, onları yayın öncesi ve sırasında sakinleştirmek ve rahat ettirmek için uğraşıyorum. Her daim soğukkanlı olmak zorundayız. Bu da işimizin bir parçası.
 
Programa nasıl hazırlanıyorsunuz? 
Sabah uyandığımda ilk iş bütün gündemi okuyorum. Programın konusuna göre her gün editörümle farklı bir içerik hazırlıyoruz. Ekibimizin hazırladığı haberlerden programa destek alıyoruz. Özel içerikli programlarım da var, özel konu başlıkları belirliyoruz ve bunlar için ayrı kitaplar okuyorum. Zamanımın büyük kısmı okumakla geçiyor diyebilirim…
 
İlham aldığınız kişiler var mı?
Hem iş hem özel hayatında sağlam duran ve emeğiyle yükselen insanları beğenerek takip ediyorum. İlham benim için farklı… Bazen bir buluş yapmış genç, bazen mücadelesiyle hayatını kazanan biri bana yol gösterebiliyor…
 
Sosyal medyayı aktif kullanıyor musunuz? 
Bu soruya hem evet hem de hayır diyebilirim. Çok aktif bir sosyal medya kullanıcısı olduğum söylenemez. Bu işi yapmasam muhtemelen sosyal medya kullanmazdım. Ancak işimiz gereği herkesten biraz fazla kullanmak zorundayız. Örneğin Twitter’da gizli bir hesabım var yazmıyorum ama sürekli yazılanları okuyorum ve haberleri takip ediyorum. Facebook hesabım yok. Ekşi Sözlükte de yazılanları genelde takip ediyorum. Aktif tek hesabım ise İnstagram.
 
Çoğu kişi Sosyal Medya’nın televizyonu öldürdüğünü söylüyor, sizin bu konudaki fikirleriniz neler?
Kesinlikle böyle olduğunu düşünmüyorum. Bugüne kadar pek çok kritik olayda televizyon haberciliği ölmeyeceğini kanıtladı. Evet sosyal medyanın ayrı bir gücü var ama orada çok fazla bilgi kirliliği de var. Bizim haber merkezimize günde binlerce haber düşüyor. Doğru olanı ve kaynağı güvenilir olanları izleyiciyle paylaşıyoruz. Bu açıdan televizyon hala sosyal medyanın bir adım ötesinde.
 
 
 
Kariyer planlarınızda haber spikerliği dışında başka bir iş yapmak var mı?
Bu meslek için plan odaklı olmamak gerekiyor. Elbette yapmak istediğim çok şey var. Ama sürpriz kapılar da açılıyor ve bizim planlarımızdan daha güzel olabiliyor. Kariyer planı olarak düşünmesem de otizmli çocuklar için bir okul açılması hayalim var. Böyle bir projenin içinde olmayı çok isterim. Hayatımın bir dönemini Afrika’da çocuklarla birlikte geçirmek istiyorum.
 
Sinema, Konser, Tiyatro gibi sosyal aktivitelere zaman ayırabiliyor musunuz?
Evet fazla sosyal bir insan olduğum söylenebilir. İşten arda kalan zamanlarımı iyi planlıyorum ve sevdiğim şeylere zaman ayırıyorum. Konsere ve Tiyatroya daha fazla gidiyorum. Bir de maça gitmeyi çok severim. Arada futbol maçlarına gidiyorum ama sıkı bir basketbol izleyicisiyim ve en çok basketbol maçlarına gitmeyi seviyorum.
 

RÖPORTAJ