Tel: 0 546 496 4 111
Fax: 0 312 435 7 435
E-Posta:
info@routelifedergi.com 
Adres: Fidanlık Mah. Tuna Cad. Çavuşoğlu İş Merkezi No:18/4 Çankaya / Ankara

Ekranların Deneyimli Yüzü - Seda Öğretir

Bize kendinizden bahseder misiniz?
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunuyum. 18 yıldır televizyonda çalışıyorum. 9 yıldır NTV’de ana haber ve siyaset programları hazırlıyorum. Çeşitli eğitim kurumlarında mesleğimle ilgili deneyimlerimi gençlerle paylaşıyorum. Çocuklar için hikâye kitapları yazıyorum.  
 
Çok uzun süredir ekranda yer alıyorsunuz. Bu başarınızın sırrı disiplin ve süreklilik mi?
Ekran, işimin önemli bir kısmı elbette ama aslında sadece son aşaması. Önemli olan ekrana taşıdığımız habere, konuya ne kadar çalıştığımız, haberin ne kadar içinde olduğumuz… Yayında olduğum süre günde bir saat… Ama o bir saat için bütün gün hazırlanıyoruz. Varsa bir başarı ve sır, bence ekran arkasında ve birlikte ürettiğim ekipte saklı…
 
 
Bu meslekte en çok hangi konularda zorlandınız?
Ülkemizde haber her gün değişen, yenilenen dinamik bir yapıya sahip. Gündem o kadar hızlı değişiyor ki, kısa bir an uzakta kalsanız oyunun dışına çıkıyorsunuz. Bu soluksuz döngü bazen gerçekten yorucu olabiliyor.
 
Eğitimci gözüyle bakınca, gençler meslek seçimi konusunda nasıl yönlendirilmeli?
Gençler her şeyden önce istemedikleri, mesleklere zorla yönlendirilmemeli. Çünkü gözlemlerim o şekilde yapılan tercihlerin mutlaka iş dünyasında bir yerden döndüğü yönünde. 
Bir de artık giderek tek bir meslekle geçinmek ortadan kalkıyor. Gençlerin gelecekte iki üç farklı işten para kazanacağını düşünüp kendilerini ona göre hazırlamaları gerekiyor.
 
Bu mesleği seçmek isteyen gençlere neler tavsiye etmek istersiniz?
Çocukluklarında sahip oldukları merak duygusunun körelmesine izin vermesinler. Merak etmiyorsan bizim mesleği yapamıyorsun. Bir de öğrenme isteği çok önemli. Zorunluluktan ya da fayda göreceğim çıkarcılığıyla değil ama.. Kendin için öğrenmeyi istemek gerekli..
 
Yoğun çalışma temposu içerisinde kendinizi nasıl dinlendiriyorsunuz?
Bir gün antidepresan kullanımıyla ilgili yayına aldığım bir uzman demişti ki, “ruh sağlığımızı korumak için yapılacak iki şey var: Sosyalleşmek ve spor yapmak.” 
Gerçekten bana da hayatta en iyi gelen şeyler, ailem ve arkadaşlarımla geçirdiğim zamanlar ve spor yaptığım anlar olmuştur.
 
Yakın zamanda çocuklar için “Kefi’nin Maceraları” isimli bir kitap çıkarttınız. Habercilik dilinden çocuk edebiyatında yazmaya geçiş nasıl oldu? 
Tam da haber sunarken oldu aslında…
Çocuk kitabı yazma fikri stüdyoda, sunduğum bir haber sırasında aklıma düştü. Geçen yıl bir haber bülteni sırasında “Van’da inci kefali göçü başladı” başlıklı haberi sunduktan sonra görüntüleri izliyordum. Havada zıplayan inci kefallerine hayranlıkla bakıp şu cümleyi kurduğumu çok iyi hatırlıyorum: “Yıllardır inci kefalinin haberini sunuyorum, bu balığınki müthiş bir azim, öyküsü yazılsa yazılır...” 
 
 
Peki araştırma süreci nasıldı?
Uzun ve çok eğlenceliydi. Van şehri, Van Gölü, Van tarihi, inci kefali, endemik türler, kaçak avcılık... Bütün bu konuları haberciliğimin de katkısıyla yetkililer ve , uzmanlarla konuşup, onlardan bilgiler alarak araştırdım. 
 
Çocuklar, Kefi’den neler öğreniyor?
Balıklar yüzer evet ama zıplayabilir de... Hatta uçabilir de... İnci kefalleri bunu bir amaç için yapıyor. Onların havadaki dansı olağanüstü ama yolculuklarıyla verdikleri mesaj çok daha etkileyici, çok daha gerçek. Kefi çocuklara vazgeçmeyin, direnin, engeller karşısında inat edin diyor. Bu da çocuklara cesaret veriyor.
 
Kitaplarla ilgili dönüşler nasıl?
Kefi de tıpkı çocuklar gibi meraklı, zıpır bir balık. O yüzden onunla özdeşlik kurabildiler. İlk iki kitabı okuyup ‘devamı ne zaman gelecek?’ diye mesaj yazan küçük okurlarım beni çok mutlu ediyor.
Ayrıca ebeveynler arasında da “biz de inci kefalini bilmiyorduk, sayenizde öğrendik” diyenler öyle çok ki... 
 
Kefi’nin maceralarının devamı gelecek mi?
  En az bir macerası daha olacak. Yine çevre duyarlılığı olan bir hikâye... Bu kez kirliliğin Kefi’nin dünyasını ve göl çevresindeki sulak alanların azalmasının da yaban ördeklerinin hayatını nasıl etkilediğini anlatıyorum... Çevre sorunları, endemik türler, nesli tükenen bitki ve hayvanlar hakkında yazmaya devam edeceğim. Çocukların bu konularda var olan duyarlılıklarını büyüdüklerinde kaybetmemelerini sağlayacak izler bırakmak gerek diye düşünüyorum. 
 

RÖPORTAJ