Tel: 0 546 496 4 111
Fax: 0 312 435 7 435
E-Posta:
info@routelifedergi.com 
Adres: Fidanlık Mah. Tuna Cad. Çavuşoğlu İş Merkezi No:18/4 Çankaya / Ankara

Berrin Ak - Üretim Tasarımla Başlar

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1982 İstanbul doğumluyum. Ortaokul ve liseyi fen matematik mezunu olarak birincilikle bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldum. Uzun yıllardır iş hayatının içerisinde yer alıyorum. Dünyalar tatlısı iki çocuğum var.
 
İş yaşamınız nasıl gelişti? 
Üniversite yılları boyunca çeşitli firmalarda staj yaparak çalışma hayatına başladım. Erken yaşlarda çalışmaya başlamanın  etkisini ilerleyen yıllarda fazlasıyla hissettim.
Tekstil; kargo, havacılık gibi birçok farklı sektörde iş deneyimi yaşadım.
DemsaGroup bünyesinde marka yönetimi, stok takibi, satın alma ve perakendecilik gibi alanlarda çalışma hayatıma devam ederken ilk çocuğumun doğumundan bir süre sonra  kendi firmamı kurdum.
Bu süreçte ithal ettiğim anne bebek markasıyla sektörü deneyimleme imkânım oldu, daha sonra mimari projeler, oteller için alternatif ürün uygulaması yapmaya başladım.
Son olarak Amerika’nın en ünlü dekorasyon markası MacKenzieChilds’ı Türkiye distribütörlüğü için ikna etmeyi başardım. MacKenzieChilds’ın dünyadaki ilk distribütörü olup; Amerika dışında markanın dünyadaki ilk Mono brand mağazasını Nişantaşı’nda açtım.
Markanın bütün dünyadaki bilinirliğinin artmasını katkı sağlamaya devam ediyorum. Yine yakın zamanda Azerbaycan distribütörlüğünü de alıp marka ile ilgili birbirinden farklı hayallerin peşinden koşmaya devam ediyorum.
 
 
AuraDekorasyon’da neler yapıyorsunuz?
Aura Dekorasyonun kurucusuyum. Aura Dekorasyon ilk olarak duvar kağıdı ithalatı, proje ve uygulamaları için kuruldu. Otel projelerinin ve tekstilin de içine girerek ilerledik. Son 7 senedir Amerika’nın en ünlü dekorasyon markalarından MacKenziChilds’ın Türkiye distribütörlüğünü yapıyorum. MacKenzieChilds’ın Türkiye operasyonuyla önceki projelerden sıyrılıp tek markaya odaklanarak yolumuza devam ediyoruz.
 
Marka adına hedefleriniz ve yeni projeleriniz neler?
Marka adına en baştan beri hayal kurmaktan ve yeni projeler hedeflemekten vazgeçmedim. Yakın zamanda Zorlu’da yeni bir ConceptStore’un içinde yer alacağız.
Bakü operasyonumuz başlayacak. Bunun akabinde markayı farklı alanlarda yaşatabileceğimiz yeni projeler planlıyoruz.
Dekorasyon işinde olmak nasıl?
Dekorasyon çok küçüklükten beri olmaktan keyif aldığım bir dünya. Küçükken odamı ve evin belli yerlerini ben tasarlardım.
Renklerin, desenin, farklı malzemelerin aksesuarın uyum içinde bazen de bir o kadar aykırı bir arada konumlandırılması beni hep çok heyecanlandırıyor. Yeni mekanlar düşlemek hep çok keyifli. Sıradan olmayan bir iş ve sizi devamlı heyecanlandıran yeniliklere açık.
 
 
Keyifleri ve zorlukları neler?
Her işin kendine göre zorlukları var; sanırım bunları en baştan kabullenmemiz gerek; önemli olan o zorlukları aşarken sizi min şekilde olumsuz etkilemesine izin vermek ve kısa sürede tekrar ilerlemenizi sağlayan çözümler üretebilmek. Hayatın problem çözmekten ibaret olduğunu kabullenip daha teslimiyetçi olsak daha huzurlu bir iş hayatımız olabilir
Dekorasyon dünyasındaki son akımlar hakkında nasıl tüyolarınız olur?
Birçok farklı marka kendi çizgisini yorumluyor. Aslında her biri kendi içinde kendi trendlerini oluşturuyor; önemli olan yaşayacağınız ortamda hangi trende kendinizi yakın hissettiğinizin farkında olmak ve sizin hoşunuza gidecek mekanlarda yaşamak. Çünkü evlerimiz bizim konfor alanımız. Kendimizi en güvende hissettiğimiz yerde size huzur veren ve sizi mutlu eden parçalar olmalı diye düşünüyorum. Genel olarak trend yönlendirmesine karşıyım o yüzden. Bireysel olarak size birşey ifade etmeyen trendin sizin için de bir önemi olmuyor. O yüzden bir mimarla çalışacaksanız en önemli noktanın sizi iyi anlayıp iyi ifade edebilecek bir mimar olması gerektiğine inanıyorum.
Klasik iş gününüz nasıl geçiyor?
Sabah çocukların okul saatinden sonra hazırlanıp evden çıkma sürecim başlıyor. Bu süre gün içindeki programıma göre uzayıp kısalabiliyor çünkü çoğu zaman bir günde birkaç farklı ortamda bulunuyorum. Yaşadığım yer de şehir dışında olduğundan bunu düşünüp hareket etmem gerekiyor.
Haftanın belli günleri spora gidiyorum sonrası koşturmacam başlıyor. Her gün mutlaka Nişantaşı mağazama uğruyorum; toplantı ve görüşmelerimi mümkün olduğunca mağazada yapmaya çalışıyorum.
 
Başarının anahtarı diyebileceğiniz üç özellik nedir?
Tutku, istemek, çalışmak...
 
 
Kendinizi yenilemek için neler yaparsınız?
Kendimi yenilemek için eğer şehir hayatındaysam tek yolum sanat. her gördüğüm eser, sergi bende farkındalık yaratıyor. Düşüncelerimi sanat dışında hiç birşey rahatlatmıyor;  kafamı bir sergi gezerken boşaltabiliyorum zamanla bunu farkettim ve sanata düşkünlüğüm giderek arttı. İlerde ticari kaygılarım olmadan sanata dönük bir hayatım olsun istiyorum; kendi atolyemde saatlerce vakit geçirip üretmek istiyorum... Tüm yaşanmışlıklarımı, içimdekileri, hayallerimi aktarabileceğim bir dal olarak görüyorum... 
Eğitimde sanata çok daha fazla önem verilmesinden yanayım... Çünkü üretim tasarlamakla başlıyor... Ne üretirseniz üretin tasarlamanız gerekli... Bunun için de sanatla büyümeniz gerek. Bu düşünceyle çocuklarımı da mümkün olduğunca sergilerde gezdiriyorum
Spor yapıyor musunuz?
Çok küçük yaştan itibaren skolyozum var bir travma sonucu oluştu. Bu yüzden 18 yaşında ciddi bir ameliyat geçirdim dolayısıyla sırt kaslarımı devamlı çalıştırmam gerek. 4-5 sene kadar öncesi açıkcası çok konsantre değildim hep bir şekilde hareketli bir hayatım oldu ama disiplinli bir spor hayatım yoktu. Son yıllarda yaşadığım stres ve deformasyon sonucu ağrılarım artınca pilatese başladım. haftanın iki günü yapıyorum ve hayatım boyunca yapmam gerektiğini biliyorum. Bu sene kardio yapabileceğim bir 2 gün daha spor hayatıma eklemeyi planlıyorum bakalım becerebilecek miyim?
 
Teşekkür ederim
 

RÖPORTAJ