Tel: 0 546 496 4 111
Fax: 0 312 435 7 435
E-Posta:
info@routelifedergi.com 
Adres: Fidanlık Mah. Tuna Cad. Çavuşoğlu İş Merkezi No:18/4 Çankaya / Ankara

TIBBİ AROMATİK BİTKİLER FEDERASYONU

TABSAF NEDİR? 
06-115-098 kütük numaralı federasyonun kısa adı  Tabsaf ,uzun adı ise “Tıbbi Aromatik Bitkiler, Tarım Kültür Ve Sağlık Turizmi Federasyonu” dur. 
 
01.07.2014 tarihinde Ankara’da 6 dernek bir araya gelerek Tabsaf’ı kurdular. Tabsaf’ın kurucu genel başkanlığına Taner YILMAZ seçilmiş olup, halen genel başkanlık görevini sürdürmektedir. 
 
TABSAF İletişim bilgileri şöyledir. www.tabsaf.org’dan takip edebilirsiniz.  
 
Kuruluş Amaçları Ve Misyonu; Federasyon üye dernekler arasında dayanışma ve işbirliğini geliştirmek, Ülkemizin tüm dünya ülkeleri ile kültürel ve ekonomik ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunmak, Eğitim, Kültür, Sanat, Spor, Sağlık, Çevre, İletişim, Bilim ve Teknoloji, Ulaşım, Özel Ağaçlandırma, Hayvancılık, Subtropikal bölgeler dünyanın tropik kuşağın da yetişen tarım ürünleri, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Organik Tarım, Tarım ve Tarımsal Alanlarda faaliyetlerde bulunmak, Sürdürülebilir Yaşam, Enerji, İklim Değişikliği, Kırsal Kalkınma, Turizm, Sağlık Turizmi, Sanayi, Ticaret ve Sosyal alanlarda faaliyetler yürütmek amacıyla kurulmuştur. 
 
Tarımsal ve tıbbi aromatik gastronomi alanındaki değerlerimizi uluslararası, ulusal ve bölgesel çapta katılımcılarla kentimizin tanıtımını yapmayı arzuluyoruz. 
 
Bu sayede hayatta kalma mücadelesi vererek üretime devam etmeye çalışan küçük çaplı coğrafi işaretli ürünler üreten üreticilerimize de katkı vererek onların bu çabalarının karşılığını almalarına vesile olacağımıza inanıyoruz. 
 
Logosunda bulunan Zümrüdüanka Kuşu'nun; Toprağı ve suyu arındırdığına ve böylece verimliliği artırdığına inanılır. Kuş yeryüzü ve gökyüzü arasındaki birliği temsil eder ve her iki taraf arasında bir tür elçi vazifesi görür. Zümrüdüanka Kuşu dünya denizinin ortasında yer alan Hayat Ağacı'nın üzerinde tüner. Hayat Ağacı çok kuvvetli bir ilaçtır ve şifalı olduğuna inanılır. Hayat Ağacı'nın tohumları ağacın üzerindedir ve Zümrüdüanka Kuşu ağaca konduğunda ağacın dalları ve yaprakları sallanır böylece tohumlar yere düşer. Bu tohumlar Vayu-Vata rüzgârları ve Tishtrya yağmurları ile dünyaya yayılır. Tabsaf Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan SERİN ve Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fuat MERT tarafından Ege ve Akdeniz bölgesinde devletimizin vermiş olduğu teşviklerle beraber ciddi anlamda yeni seraların yapılmasına imkân tanımıştır. Bölge ülkelerle kıyaslandığında Türkiye’de örtü altı yetiştiriciliğinde şu anda lider ülke konumundadır. Tabsaf’ın bölge içerisinde 3 yıldır sürdürdüğü çalışmalar ürün vermeye başlamıştır. Akdeniz bölgesin ‘de sera içerisinde sürdürülen meyve yetiştiriciliği sadece iç piyasadaki Muz ihtiyacını karşılamaktadır. Tropikal meyvelerde ise baş da Mango, Avokado, Hint Dutu, Graviola, Anona gibi değerli ürünlerin tamamen ihraç edilebilecek meyvelerden oluştuğunu ve Avrupa’da ciddi bir pazar payı mevcuttur. 
 
Tıbbi Aromatik Bitkiler’de katma değeri olan Adaçayı, Melisa, Moringa Oleifera, Stevia gibi birçok bitkiyi yetiştirmekte ve katma değer kazandırmak için sanayisini kurarak bunlardan sadece ham drog değil, ekstre ve uçucu yağ vb endüstriyel üretimleri de arttırılarak katma değer yaratılmaya çalışılmalıdır. Bitkilerin tohumları, fideleri, fidanlar bünyesinde üretmeye başladı. Bitkiler beslenmesi sağlaması içinde sıvı ve katı gübre üretmeye başladı. 
 
Tabsaf Uluslararası Kalkınma ve Sürdürülebilir Projelerden Sorumlu Komisyon Başkanı Mücella SALER’in tarafından, Hibe Proje Destekli Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekeleme  Kurulu ( TKDK ), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ( KKYDP), Bölgesel Kalkınma Ajanları ( DAP, GAP,DOKAP,KOP ), Kalkınma Ajanslarına vermiş olduğu Desteklerin İçin Proje Hazırlama Danışmanlık Hizmeti Yapılmaktadır. 
 
TABSAF ULUSLARARASI TURİZM FESTİVALİ 
Tabsaf olarak yılda iki defa ‘TABSAF ULUSLARARASI TURİZM FESTİVALİ’ yapılacaktır. 
1. 27 Eylül Dünya Turizm Günü Tabsaf tarafından Ankara’da ‘TABSAF ULUSLARARASI TURİZM FESTİVALİ’ kutlanacaktır.
2. 15 NİSAN – 22 NİSAN tarihleri arası ülkemizde ‘‘TURİZİM HAFTASI’’ da  ‘TABSAF ULUSLARARASI TURİZM FESTİVALİ’ yapılacaktır. Nevşehir, Denizli, Antalya veya Muğla’ da kutlanacaktır. Ocak ayında yönetim kurulu tarafında hangi ilde yapılacağı belli olacaktır. 
 
TABSAF ULUSLARARASI TURİZM FESTİVALİ 
SEKTÖRE EMEK VERENLER, ÖZEL ÖDÜLLERLE BULUŞUYOR.
1. Akıllı Şehir 
2. Merkezi Yönetim veya Yerel Yönetimler
3. İlgili tüm, kurum, kuruluş vb yapılar 
4. Sivil Toplum Kuruluşu
5. Seyahat Acenteciliği İşletmecisi, Turist Rehberi, 
6. Bürokratlar
7. Büyükelçilik ve Konsolosluk
8. İnanç Turizmi, Dini Turizm  
9. Otel, Pansiyon, Konaklama İşletmecisi, Kongre Turizmi, İş Turizmi,
10. Gastronomi Turizmi 
11. Spor Alanında 
(Yağlı Güreşler, Karakucak Güreşleri, Plaj Voleybolu, Bisiklet Yarışları, Çeşitli Kategorilerde Yüzme Yarışları, Golf Turizmi, Yat Turizmi, Dağcılık, Rafting, Deniz Turizmi, Av Turizmi, Su Altı Dalış, Hava Sporları v.s)
12. Sağlık Alanında  
( Termal Turizmi, Tıp Turizmi, Medikal Turizmin, İleri Yaş ve Engelli Turizmi ) 
13. Kültürel, Macera ve Eğitim Turizmi, Gençlik Kampları, Uluslararas Gençlik değişimleri, 
 (Dinlenme Turizmi,  Mağara Turizmi, Keşif Turizmi, Yayla Turizmi, İnanç Turizmi, Kuş Gözlemciliği, Turizmi, İpek Yolu Turizmi, Kış Turizmi, Doğa Turizmi, Macera turizmi, Tarih Turizmi, Karavan Turizmi v.s ) 14. Tıbbi ve Aromatik bitkiler Turizmi 15. Botanik Turizmi 
 
TIBBİ AROMATİK BİTKİLER; LAVANTA 
Lavanta , ballıbabgiller familyasından değerli bir uçucu yağ bitkisidir. Akdeniz Bölgesinde geniş yayılım gösterir. FRANSA, BULGARISTAN, İNGILTERE, ALMANYA, ABD ve KUZEY AFRIKA’dayetiştiriciliği yapılır. Ülkemizde Isparta’da tarımı yapılırken son zamanlar da  değişik illerde yetiştirilmektedir. Bunun yanında turizmi hızlı bir şekilde yayılmaktadir. 
 
Çalı yapısında, çok yıllık bir bitki olan lavantanın ekonomik olarak kullanılan kısmı çiçekleridir.Bitkinin çiçek ve çiçek saplarından elde edilen uçucu yağı, dünyada ticareti en fazla yapılan uçucu yağlardandır. Yağı ve çiçeği en fazla kozmetik sektöründe parfüm ve sabun ,ilaç sektöründe ağrı kesici, sakinleştirici ve uykusuzluk problemlerinde kullanılır. Balı kıymetlidir. 
 
Lavanta, toprak yönünden seçici olmayan bir bitkidir.kireççe zengin, süzek ve kuru kalkerli topraklarda çok iyi gelişme gösterir. Kurağa, sıcağa ve soğuğa dayanıklıdır.Bitkilerden elde edile çelikler ve köklü sürgünler dikimde kullanılır. İlk yıllarda yabancı ot kontrolü sağlanmalıdır.Daha sonraki yıllarda aleopatik etkisi nedeniyle yabancı otları baskı altına alır. 
 
Isparta Lavanta Köyü denince akla hemen Kuyucak gelir. Tabsaf Isparta İl Temsilcisi ŞABAN GÖKÜŞ’ ün yapmış olduğu LAVANTA KÖY EVİ’ni görmek ve oradaki ürünleri ve etkinliklerden faydalanmak için sizleri beklemektedir. 

KURUMSAL
3.12.2019
Sağ Reklam Alanı
15.7.2020
15 Temmuz Vatan Savunması, Birlik Kavuşması ve Milli Diriliş Günü
Şan la Yazılan Şeref le korunur.
23.7.2020
Vahap Altan PALABIYIKOĞLU ile RÖportajımız
Çok para kazanmaktansa itibarlı olmayı tercih ederim
12.8.2020
İstinye Üniversitesi BB: "PANDEMİ DÖNEMİNDE HABERCİLİK" ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
12.8.2020
MOTORLU, UZATILABİLİR, ZEKİ TÜMÖR PROTEZİ GELİŞTİRİLDİ
12.8.2020
Zorlu AVM'de otopark ödemeleri Mastercard teknolojisi ile mobile taşındı
12.8.2020
adidas tarafından hazırlanan 2020-2021 sezonu Futbol A Takım formaları taraftarımızla buluşuyor
12.8.2020
Ölmez Otu'nda keşfedilen "Süper Öz" ile yaşlılık tarihe karışıyor!
12.8.2020
SIXT rent a car, Galatasaray'ın ana sponsoru oldu
13.8.2020
?5M Migros Yaz Konserleri Başlıyor
13.8.2020
Medirevo, Tarım Bakanlığı'ndan "Takviye Edici Gıda Belgesi" alan ilk ve tek şirket oldu
13.8.2020
Boyner, çocukların okula dönüş heyecanına ortak oluyor
13.8.2020
Dünyanın İlk 3D Baskılı Metal Köprüsü'nün Kaynak İşlemlerinde Digiwave III İmzası Bulunuyor!
13.8.2020
Türkiye'nin ilk geri dönüştürülmüş şişesi
13.8.2020
Kaspersky, Windows işletim sisteminde ve Internet Explorer'da hedefli saldırılarda kullanılan bir sıfır gün açığı keşfetti
13.8.2020
18MİLYON KİŞİ SOLUDUĞU HAVAYI BİLMİYOR
13.8.2020
?Patlamış mısırları hazırlayın! 55 inçlik 4K monitör Acer EB0 evde sinema keyfine hazır
13.8.2020
?İBB LOJİSTİK DESTEK MERKEZİ'NE SIFIR ATIK BELGESİ
14.8.2020
Türk Telekom'da ilk yarı rekoru
14.8.2020
Clariant Çin'de Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü Kazandı
14.8.2020
Yatırımcıların Yeni Hedefi KKTC Gayrimenkul Pazarı
14.8.2020
KIA'da temassız servis hizmeti başladı
14.8.2020
"Bodrum Loft'ta Sanat" Bodrum'da Sanat Rüzgarı Estirdi - BB
14.8.2020
Aksa Enerji, 2020'nin ilk yarısında 291 milyon TL konsolide net kâr elde etti
14.8.2020
VANEDA, DOĞA TUTKUSUNU AYAKKABILARA TAŞIYOR
14.8.2020
150 çeşit oyuncağın anavatanı Türkiye
14.8.2020
SunExpress ve Güneş Sigorta iş birliğiyle Covid-19 Turist Koruma ve Destek Sigortası
16.8.2020
TABSAF ULUSLAR ARASI TURİZM FESTİVALİ PROJE VE MEDYA SPONSORU OLDUK
TABSAF ULUSLAR ARASI TURİZM FESTİVALİ PROJE VE MEDYA SPONSORU OLDUK
19.8.2020
Ticaret Bakanlığının İlk "Kriminal Laboratuvarı" Hizmete Hazır
19.8.2020
?İMAMOĞLU YÖNETİMİNDE İBB DEPREM BÜTÇESİ 2,5 KAT ARTTI
19.8.2020
Öğrencilerin sağlığı ve verimi için okullarda taze hava şart
19.8.2020
Yanan ormanlar küllerinden yeşeriyor