Tel: 0 546 496 4 111
Fax: 0 312 435 7 435
E-Posta:
info@routelifedergi.com 
Adres: Fidanlık Mah. Tuna Cad. Çavuşoğlu İş Merkezi No:18/4 Çankaya / Ankara

TIBBİ AROMATİK BİTKİLER FEDERASYONU

TABSAF NEDİR? 
06-115-098 kütük numaralı federasyonun kısa adı  Tabsaf ,uzun adı ise “Tıbbi Aromatik Bitkiler, Tarım Kültür Ve Sağlık Turizmi Federasyonu” dur. 
 
01.07.2014 tarihinde Ankara’da 6 dernek bir araya gelerek Tabsaf’ı kurdular. Tabsaf’ın kurucu genel başkanlığına Taner YILMAZ seçilmiş olup, halen genel başkanlık görevini sürdürmektedir. 
 
TABSAF İletişim bilgileri şöyledir. www.tabsaf.org’dan takip edebilirsiniz.  
 
Kuruluş Amaçları Ve Misyonu; Federasyon üye dernekler arasında dayanışma ve işbirliğini geliştirmek, Ülkemizin tüm dünya ülkeleri ile kültürel ve ekonomik ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunmak, Eğitim, Kültür, Sanat, Spor, Sağlık, Çevre, İletişim, Bilim ve Teknoloji, Ulaşım, Özel Ağaçlandırma, Hayvancılık, Subtropikal bölgeler dünyanın tropik kuşağın da yetişen tarım ürünleri, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Organik Tarım, Tarım ve Tarımsal Alanlarda faaliyetlerde bulunmak, Sürdürülebilir Yaşam, Enerji, İklim Değişikliği, Kırsal Kalkınma, Turizm, Sağlık Turizmi, Sanayi, Ticaret ve Sosyal alanlarda faaliyetler yürütmek amacıyla kurulmuştur. 
 
Tarımsal ve tıbbi aromatik gastronomi alanındaki değerlerimizi uluslararası, ulusal ve bölgesel çapta katılımcılarla kentimizin tanıtımını yapmayı arzuluyoruz. 
 
Bu sayede hayatta kalma mücadelesi vererek üretime devam etmeye çalışan küçük çaplı coğrafi işaretli ürünler üreten üreticilerimize de katkı vererek onların bu çabalarının karşılığını almalarına vesile olacağımıza inanıyoruz. 
 
Logosunda bulunan Zümrüdüanka Kuşu'nun; Toprağı ve suyu arındırdığına ve böylece verimliliği artırdığına inanılır. Kuş yeryüzü ve gökyüzü arasındaki birliği temsil eder ve her iki taraf arasında bir tür elçi vazifesi görür. Zümrüdüanka Kuşu dünya denizinin ortasında yer alan Hayat Ağacı'nın üzerinde tüner. Hayat Ağacı çok kuvvetli bir ilaçtır ve şifalı olduğuna inanılır. Hayat Ağacı'nın tohumları ağacın üzerindedir ve Zümrüdüanka Kuşu ağaca konduğunda ağacın dalları ve yaprakları sallanır böylece tohumlar yere düşer. Bu tohumlar Vayu-Vata rüzgârları ve Tishtrya yağmurları ile dünyaya yayılır. Tabsaf Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan SERİN ve Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fuat MERT tarafından Ege ve Akdeniz bölgesinde devletimizin vermiş olduğu teşviklerle beraber ciddi anlamda yeni seraların yapılmasına imkân tanımıştır. Bölge ülkelerle kıyaslandığında Türkiye’de örtü altı yetiştiriciliğinde şu anda lider ülke konumundadır. Tabsaf’ın bölge içerisinde 3 yıldır sürdürdüğü çalışmalar ürün vermeye başlamıştır. Akdeniz bölgesin ‘de sera içerisinde sürdürülen meyve yetiştiriciliği sadece iç piyasadaki Muz ihtiyacını karşılamaktadır. Tropikal meyvelerde ise baş da Mango, Avokado, Hint Dutu, Graviola, Anona gibi değerli ürünlerin tamamen ihraç edilebilecek meyvelerden oluştuğunu ve Avrupa’da ciddi bir pazar payı mevcuttur. 
 
Tıbbi Aromatik Bitkiler’de katma değeri olan Adaçayı, Melisa, Moringa Oleifera, Stevia gibi birçok bitkiyi yetiştirmekte ve katma değer kazandırmak için sanayisini kurarak bunlardan sadece ham drog değil, ekstre ve uçucu yağ vb endüstriyel üretimleri de arttırılarak katma değer yaratılmaya çalışılmalıdır. Bitkilerin tohumları, fideleri, fidanlar bünyesinde üretmeye başladı. Bitkiler beslenmesi sağlaması içinde sıvı ve katı gübre üretmeye başladı. 
 
Tabsaf Uluslararası Kalkınma ve Sürdürülebilir Projelerden Sorumlu Komisyon Başkanı Mücella SALER’in tarafından, Hibe Proje Destekli Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekeleme  Kurulu ( TKDK ), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ( KKYDP), Bölgesel Kalkınma Ajanları ( DAP, GAP,DOKAP,KOP ), Kalkınma Ajanslarına vermiş olduğu Desteklerin İçin Proje Hazırlama Danışmanlık Hizmeti Yapılmaktadır. 
 
TABSAF ULUSLARARASI TURİZM FESTİVALİ 
Tabsaf olarak yılda iki defa ‘TABSAF ULUSLARARASI TURİZM FESTİVALİ’ yapılacaktır. 
1. 27 Eylül Dünya Turizm Günü Tabsaf tarafından Ankara’da ‘TABSAF ULUSLARARASI TURİZM FESTİVALİ’ kutlanacaktır.
2. 15 NİSAN – 22 NİSAN tarihleri arası ülkemizde ‘‘TURİZİM HAFTASI’’ da  ‘TABSAF ULUSLARARASI TURİZM FESTİVALİ’ yapılacaktır. Nevşehir, Denizli, Antalya veya Muğla’ da kutlanacaktır. Ocak ayında yönetim kurulu tarafında hangi ilde yapılacağı belli olacaktır. 
 
TABSAF ULUSLARARASI TURİZM FESTİVALİ 
SEKTÖRE EMEK VERENLER, ÖZEL ÖDÜLLERLE BULUŞUYOR.
1. Akıllı Şehir 
2. Merkezi Yönetim veya Yerel Yönetimler
3. İlgili tüm, kurum, kuruluş vb yapılar 
4. Sivil Toplum Kuruluşu
5. Seyahat Acenteciliği İşletmecisi, Turist Rehberi, 
6. Bürokratlar
7. Büyükelçilik ve Konsolosluk
8. İnanç Turizmi, Dini Turizm  
9. Otel, Pansiyon, Konaklama İşletmecisi, Kongre Turizmi, İş Turizmi,
10. Gastronomi Turizmi 
11. Spor Alanında 
(Yağlı Güreşler, Karakucak Güreşleri, Plaj Voleybolu, Bisiklet Yarışları, Çeşitli Kategorilerde Yüzme Yarışları, Golf Turizmi, Yat Turizmi, Dağcılık, Rafting, Deniz Turizmi, Av Turizmi, Su Altı Dalış, Hava Sporları v.s)
12. Sağlık Alanında  
( Termal Turizmi, Tıp Turizmi, Medikal Turizmin, İleri Yaş ve Engelli Turizmi ) 
13. Kültürel, Macera ve Eğitim Turizmi, Gençlik Kampları, Uluslararas Gençlik değişimleri, 
 (Dinlenme Turizmi,  Mağara Turizmi, Keşif Turizmi, Yayla Turizmi, İnanç Turizmi, Kuş Gözlemciliği, Turizmi, İpek Yolu Turizmi, Kış Turizmi, Doğa Turizmi, Macera turizmi, Tarih Turizmi, Karavan Turizmi v.s ) 14. Tıbbi ve Aromatik bitkiler Turizmi 15. Botanik Turizmi 
 
TIBBİ AROMATİK BİTKİLER; LAVANTA 
Lavanta , ballıbabgiller familyasından değerli bir uçucu yağ bitkisidir. Akdeniz Bölgesinde geniş yayılım gösterir. FRANSA, BULGARISTAN, İNGILTERE, ALMANYA, ABD ve KUZEY AFRIKA’dayetiştiriciliği yapılır. Ülkemizde Isparta’da tarımı yapılırken son zamanlar da  değişik illerde yetiştirilmektedir. Bunun yanında turizmi hızlı bir şekilde yayılmaktadir. 
 
Çalı yapısında, çok yıllık bir bitki olan lavantanın ekonomik olarak kullanılan kısmı çiçekleridir.Bitkinin çiçek ve çiçek saplarından elde edilen uçucu yağı, dünyada ticareti en fazla yapılan uçucu yağlardandır. Yağı ve çiçeği en fazla kozmetik sektöründe parfüm ve sabun ,ilaç sektöründe ağrı kesici, sakinleştirici ve uykusuzluk problemlerinde kullanılır. Balı kıymetlidir. 
 
Lavanta, toprak yönünden seçici olmayan bir bitkidir.kireççe zengin, süzek ve kuru kalkerli topraklarda çok iyi gelişme gösterir. Kurağa, sıcağa ve soğuğa dayanıklıdır.Bitkilerden elde edile çelikler ve köklü sürgünler dikimde kullanılır. İlk yıllarda yabancı ot kontrolü sağlanmalıdır.Daha sonraki yıllarda aleopatik etkisi nedeniyle yabancı otları baskı altına alır. 
 
Isparta Lavanta Köyü denince akla hemen Kuyucak gelir. Tabsaf Isparta İl Temsilcisi ŞABAN GÖKÜŞ’ ün yapmış olduğu LAVANTA KÖY EVİ’ni görmek ve oradaki ürünleri ve etkinliklerden faydalanmak için sizleri beklemektedir. 

KURUMSAL
19.07.2020
İyi Tarım Ürünleri / Organik Yumurta
Sağlıklı Aktif Yaşam Ürünleri
19.07.2020
Gelecek için korku ve endişeleri silecek tek kitap, Aşkı Üveys 4
Gelecek için korku ve endişeleri silecek tek kitap, Aşkı Üveys 4
12.08.2020
İstinye Üniversitesi BB: "PANDEMİ DÖNEMİNDE HABERCİLİK" ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
12.08.2020
MOTORLU, UZATILABİLİR, ZEKİ TÜMÖR PROTEZİ GELİŞTİRİLDİ
12.08.2020
Zorlu AVM'de otopark ödemeleri Mastercard teknolojisi ile mobile taşındı
12.08.2020
YENİ BMW F 750 GS, F 850 GS VE F 850 GS ADVENTURE "40 YEARS GS EDITION" VERSİYONLARIYLA GS EFSANESİNİN YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYOR
12.08.2020
SIXT rent a car, Galatasaray'ın ana sponsoru oldu
13.08.2020
TMB Başkanı Yenigün: "En büyük pazarlarımızdan Libya ile yeni bir sayfa açtık"
13.08.2020
Öğrenci Dostu Şehir: Balıkesir
13.08.2020
Oyunlara Ağustos ayı boyunca %81'e varan indirim yaptı
13.08.2020
Egeli tekstil ihracatçıları yeşil dönüşüm ve dijitalleşmeye odaklandı
13.08.2020
AĞUSTOS'TA SANAT İSTANBUL'UN HER YERİNDE
13.08.2020
Doğa Severler Sağlıklı Bir Gezegende Yaşama Hakkı İçin Bir Arada!
13.08.2020
Okul alışverişi için sırt çantaları,eşofmanlar, spor ayakkabılar ve daha fazlası Decathlon'da!
13.08.2020
GÜNEŞ ÇARPMASINDAN 8 ADIMDA KORUYUN!
14.08.2020
Vitalica Wellness'ta Kişiye Özel Programlar
14.08.2020
AXA Sürdürülebilirlik Performansıyla Küresel Sigorta Sektörünün Lideri
14.08.2020
ASAŞ, MARBEL Projesi ile Elektrikli Otomobil Akü Gövde Profilleri Sistemleri Geliştirecek
14.08.2020
MAISONETTE'İN PAMUKLU VE YIKANABİLİR YÜZ MASKELERİ İLE GÜNDEN GECEYE ŞIKLIĞINIZDAN TAVİZ VERMEYİN
14.08.2020
KOÇ HOLDİNG YILIN İLK YARISINDA 74 MİLYAR TL KONSOLİDE CİRO VE 4,4 MİLYAR TL KONSOLİDE ANA ORTAKLIK PAYI NET DÖNEM KÂRI ELDE ETTİ
14.08.2020
DEVA PARTİSİ EĞİTİM POLİTİKALARI BAŞKANLIĞI: "Çocuklarımız Geleceğimiz, Eğitim Önceliğimiz"
14.08.2020
Lesaffre Türkiye'ye, TSE'den Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi
14.08.2020
Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul'un (MBFWI) 15. sezonunun tarihleri açıklandı
14.08.2020
Mağazalarda Dijital Değişim Devri
14.08.2020
DEVA PARTİSİ ANKARA İL BAŞKANI ALİ GÜVEN OLDU
16.08.2020
GÖRME ENGELLİLER SPOR KULÜPLERİ BİRLİĞİ PROJE VE MEDYA SPONSORU OLDUK
19.08.2020
KİŞİSEL VERİLERİ AVLAMANIN YENİ YOLU: DOXXING
19.08.2020
TÜSAD - PANDEMİ DÖNEMİNDE AŞILAMA NASIL OLMALI?
19.08.2020
Türkiye'deki gıda israfı 87 milyon ailenin yıllık geçim masrafına eşit geliyor
19.08.2020
Covid-19'a Karşı Tedavi Geliştirilmek için Hayata Geçirilen En Büyük Avrupa Girişimi Tanıtıldı