Tel: 0 546 496 4 111
Fax: 0 312 435 7 435
E-Posta:
info@routelifedergi.com 
Adres: Fidanlık Mah. Tuna Cad. Çavuşoğlu İş Merkezi No:18/4 Çankaya / Ankara

İş dünyasında dönüşümün temelinde sürdürülebilir teknolojiler olacak

İş dünyasında dönüşümün temelinde sürdürülebilir teknolojiler olacak

EY’ın (Ernst & Young) Covid-19 Sonrası Bilgi Teknolojilerinin Dijital Dünyada Yeni Rolü Raporu’na göre; döngüsel ekonomiye olan ilginin artacağı yeni dönemde kurumsal değişimlerin temelinde sürdürülebilir teknolojiler olacak. Rapor; şirketlerin gelecek iki yıllık dönemde özellikle bulut bilişim, yapay zekâ ve Nesnelerin İnterneti alanlarına yatırım yapacaklarına işaret ediyor.

 

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY’ın (Ernst & Young) hazırladığı Covid-19 Sonrası Bilgi Teknolojilerinin Dijital Dünyada Yeni Rolü Raporu, iş dünyası liderlerinin kısa ve orta vadede yeni teknolojilere adaptasyon, dijital dönüşüm ve iş görünümü ilgili görüş ve beklentilerini ortaya koyuyor. Türkiye’nin de dâhil olduğu 13 ülkeden 600’e yakın şirketin katılımıyla gerçekleştirilen anket sonucu oluşturulan rapora göre; dijital dönüşümde öncü şirketler, teknolojiyi büyümenin itici gücü olarak kullanarak finansal performansta yükseliş kaydediyor. Araştırmaya katılan şirketlerin faaliyet gösterdikleri ana sektörler; tüketici ürünleri ve perakende, enerji, sağlık ve yaşam bilimleri, teknoloji-medya-eğlence-telekomünikasyon, sanayi, finansal hizmetler, eğitim, ulaşım-lojistik ve konaklama sektörlerinden oluşuyor.

 

Raporda, döngüsel ekonomiye olan ilginin artacağı yeni dönemde kurumsal değişimlerin temelinde sürdürülebilir teknolojilerin olacağı vurgulanıyor. Rapor; şirketlerin gelecek iki yıllık dönemde özellikle bulut bilişim, yapay zekâ ve Nesnelerin İnterneti alanlarına yatırım yapacaklarına işaret ediyor.

 

Uzaktan çalışma kalıcı hale gelebilir

Rapora göre; COVID-19 ile birlikte zorunlu olarak kullanılan uzaktan çalışma uygulaması salgından sonra kalıcı olma sinyalleri veriyor. Türkiye’deki şirketlerin yalnızca %57’sinde salgın öncesi uzaktan çalışma politikası bulunuyordu. Salgın ile birlikte şirketlerin %72’si tüm ofis çalışanları ile birlikte, %28’i ise kısmi olarak uzaktan çalışmaya geçiş yaptı. Bununla birlikte ankete katılan üst düzey yöneticilerin neredeyse tamamı (%95), salgından sonra da uzaktan çalışma uygulamasının devam edeceğini düşünüyor.

 

Uzaktan çalışma maliyetleri azaltmak için fırsat yaratıyor

Salgının uzaktan çalışma uygulamasıyla ilgili şirketlerin tutumlarını bu denli hızlı değiştirmesinin bir diğer nedeninin bilgi teknolojileri ve gayrimenkul maliyetlerinin azaltılmasına olan etkisi olduğu ifade ediliyor. Ankete Türkiye’den katılan üst düzey yöneticilerin %76’sı iş süreçlerinin eskisinden daha verimli olduğunu belirtiyor. Ayrıca, üst düzey yöneticilerin %71’i de uzaktan çalışmayı maliyet azaltma için bir fırsat olarak gördüğünü ifade ediyor.

 

Dijital dönüşüm hız kazanıyor

Rapora göre; şirketler müşterilerinin ihtiyaçlarına ve değişen taleplerine cevap verebilmek için dijital dönüşüm planlarını hızlandırmayı planlıyor. İş süreçlerinin dijitalleşmesiyle zaman ve mekân kavramlarından bağımsız bir şekilde çalışılmasına olanak tanıyan uygulamaların şirketlerin politikalarında kalıcı olarak yer bulacağı öngörülüyor. Türkiye’deki şirketlerin salgın sonrası öncelik vereceği konular arasında %75 ile ilk sırada dijital dönüşümü yaygınlaştırma yer alıyor. Bilgi güvenliğinin iyileştirilmesi %71 ile şirketlerin öncelik vereceği ikinci konu olarak öne çıkarken, uzaktan çalışma deneyiminin iyileştirilmesi %60 ile üçüncü, dijital iş sürekliliğinin sağlanması ise %57 ile dördüncü sırada yer alıyor.

 

Veri analitiği ve ileri analitik yatırımları artacak

Uzaktan çalışma uygulamaları ile birlikte artış gösteren bulut tabanlı sistem yatırımlarının, çalışan deneyimini iyileştirmek, kullanım kolaylığı ve maliyet avantajı gibi sebepler ile ilerleyen dönemde de devam edeceği öngörülüyor. Türkiye’de önde gelen firmaların bilgi teknolojileri liderlerinin gelecek iki yıl içerisinde önceliklendirmeyi planladıkları yatırımlar sırasıyla; veri analitiği ve ileri analitik, bulut (IaaS, Paas, Saas), yapay zekâ, Nesnelerin İnterneti, akıllı süreç otomasyonu ve mobilite alanlarından oluşuyor.

 

Yeni teknolojiler yetenek yönetim yaklaşımlarını da değiştiriyor

Raporda bilgi teknolojileri bünyesinde değişen teknolojiler ile aynı doğrultuda ihtiyaç duyulan yetkinlikler ve iş modellerinin de değiştiği ifade ediliyor. Yeni normalden etkilenen iş yapış şekilleri sonucunda değişen süreçlere ve kullanılan araçlara paralel olarak ihtiyaç duyulan yetkinlikler farklılaşıyor. Farklı teknolojilere yapılacak yatırımlar sonucunda, şirketler ihtiyaç duyulan yeteneği kurum içerisine çekmek ve mevcut yeteneklerini bu doğrultuda geliştirmek için yetenek yönetim yaklaşımlarını geliştirmeyi hedefliyor.

 

Türkiye’de öncü kuruluşlar dijital dönüşüm sürecini hızlandıracak değerlerin şirkete kazandırılması konusunda çeşitli adımlar atıyor. Şirketlerin %77’si yatırım yapılması gereken alanları tespit etmek için GAP analizi ile personelin ihtiyaçlarını tespit ediyor. %32’si Dijital dönüşüm için doğru yeteneği kazanmak adına yeni bir işe alım stratejisi deniyor. %15’i personeli yeni ve ilgili beceriler öğrenmek konusunda cesaretlendirmek için yeni teşvikler tasarlıyor. %12’si ise tüm personel için zorunlu yeni eğitim programları planlıyor.

 

Şirketler daha kapsayıcı ve sürdürülebilir sonuçlar elde etmeye odaklanıyor

EY Türkiye Şirket Ortağı, CESA Bölgesi Teknoloji ve Dijital Lideri Onur Doğan, konu ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Salgın, kriz zamanlarında dijital bağlantının toplumsal dayanıklılık için olduğu gibi iş sürekliliği için de kritik olduğunu görmemizi sağladı. Şirketler bir yandan müşteri taleplerini karşılamaya çalışırken diğer yandan da iş gücünden en etkili şekilde nasıl yararlanabileceklerini düşünmek zorunda kaldılar. Uzun vadeli dönüşüm stratejileri planlamaları kapsamında, kaynakları dinamik ve etkin bir biçimde yönetmelerine olanak sağlayan uzaktan çalışma sistemlerini kalıcı hale getirme planları yapılıyor. COVID-19’un etkisiyle, sürdürülebilir teknolojilerin ön planda olduğu yeni dünya düzenine geçiş olacağını öngörüyoruz. Şirketler gelecek planlarını oluştururken daha kapsayıcı ve daha sürdürülebilir sonuçlar elde etmeye odaklanacak, uzun vadeli değer yaratmak için proaktif bir rol almayı tercih edecekler. Dönemin getirdiği koşullar ile birlikte artan teknoloji yatırımlarının, ilerleyen dönemde de artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Değişen koşullar ile birlikte bilgi teknolojileri iş modellerinin de değişeceğini söyleyebiliriz.”

 

EY Hakkında

EY bağımsız denetim, vergi, kurumsal finansman ve danışmanlık hizmetlerinde bir dünya lideridir. Anlayışımız ve kaliteli hizmetlerimiz dünya ekonomisi ve sermaye piyasalarında güvenin oluşmasına katkıda bulunmaktadır. EY, güçlü yönetim ekibiyle tüm paydaş gruplarına verdiği sözleri yerine getirmekte ve bu şekilde çalışanları, müşterileri ve içinde yer aldığı diğer çevreler için daha iyi bir çalışma hayatı oluşturulmasında önemli bir rol üstlenmektedir. EY adı küresel organizasyonu temsil eder ve Ernst & Young Global Limited'in her biri ayrı birer tüzel kişiliğe sahip olan, bir veya daha çok, üye firmasını temsil edebilir. Sınırlı sorumlu bir Birleşik Krallık şirketi olan Ernst & Young Global Limited müşteri hizmeti sunmamaktadır. Daha fazla bilgi için lütfen ey.com adresini ziyaret ediniz.

 

 


KURUMSAL
19.07.2020
İyi Tarım Ürünleri / Organik Yumurta
Sağlıklı Aktif Yaşam Ürünleri
19.07.2020
Gelecek için korku ve endişeleri silecek tek kitap, Aşkı Üveys 4
Gelecek için korku ve endişeleri silecek tek kitap, Aşkı Üveys 4
12.08.2020
İstinye Üniversitesi BB: "PANDEMİ DÖNEMİNDE HABERCİLİK" ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
12.08.2020
MOTORLU, UZATILABİLİR, ZEKİ TÜMÖR PROTEZİ GELİŞTİRİLDİ
12.08.2020
Zorlu AVM'de otopark ödemeleri Mastercard teknolojisi ile mobile taşındı
12.08.2020
YENİ BMW F 750 GS, F 850 GS VE F 850 GS ADVENTURE "40 YEARS GS EDITION" VERSİYONLARIYLA GS EFSANESİNİN YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYOR
12.08.2020
SIXT rent a car, Galatasaray'ın ana sponsoru oldu
13.08.2020
TMB Başkanı Yenigün: "En büyük pazarlarımızdan Libya ile yeni bir sayfa açtık"
13.08.2020
Öğrenci Dostu Şehir: Balıkesir
13.08.2020
Oyunlara Ağustos ayı boyunca %81'e varan indirim yaptı
13.08.2020
Egeli tekstil ihracatçıları yeşil dönüşüm ve dijitalleşmeye odaklandı
13.08.2020
AĞUSTOS'TA SANAT İSTANBUL'UN HER YERİNDE
13.08.2020
Doğa Severler Sağlıklı Bir Gezegende Yaşama Hakkı İçin Bir Arada!
13.08.2020
Okul alışverişi için sırt çantaları,eşofmanlar, spor ayakkabılar ve daha fazlası Decathlon'da!
13.08.2020
GÜNEŞ ÇARPMASINDAN 8 ADIMDA KORUYUN!
14.08.2020
Vitalica Wellness'ta Kişiye Özel Programlar
14.08.2020
AXA Sürdürülebilirlik Performansıyla Küresel Sigorta Sektörünün Lideri
14.08.2020
ASAŞ, MARBEL Projesi ile Elektrikli Otomobil Akü Gövde Profilleri Sistemleri Geliştirecek
14.08.2020
MAISONETTE'İN PAMUKLU VE YIKANABİLİR YÜZ MASKELERİ İLE GÜNDEN GECEYE ŞIKLIĞINIZDAN TAVİZ VERMEYİN
14.08.2020
KOÇ HOLDİNG YILIN İLK YARISINDA 74 MİLYAR TL KONSOLİDE CİRO VE 4,4 MİLYAR TL KONSOLİDE ANA ORTAKLIK PAYI NET DÖNEM KÂRI ELDE ETTİ
14.08.2020
DEVA PARTİSİ EĞİTİM POLİTİKALARI BAŞKANLIĞI: "Çocuklarımız Geleceğimiz, Eğitim Önceliğimiz"
14.08.2020
Lesaffre Türkiye'ye, TSE'den Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi
14.08.2020
Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul'un (MBFWI) 15. sezonunun tarihleri açıklandı
14.08.2020
Mağazalarda Dijital Değişim Devri
14.08.2020
DEVA PARTİSİ ANKARA İL BAŞKANI ALİ GÜVEN OLDU
16.08.2020
GÖRME ENGELLİLER SPOR KULÜPLERİ BİRLİĞİ PROJE VE MEDYA SPONSORU OLDUK
19.08.2020
KİŞİSEL VERİLERİ AVLAMANIN YENİ YOLU: DOXXING
19.08.2020
TÜSAD - PANDEMİ DÖNEMİNDE AŞILAMA NASIL OLMALI?
19.08.2020
Türkiye'deki gıda israfı 87 milyon ailenin yıllık geçim masrafına eşit geliyor
19.08.2020
Covid-19'a Karşı Tedavi Geliştirilmek için Hayata Geçirilen En Büyük Avrupa Girişimi Tanıtıldı