Tel: 0 546 496 4 111
Fax: 0 312 435 7 435
E-Posta:
info@routelifedergi.com 
Adres: Fidanlık Mah. Tuna Cad. Çavuşoğlu İş Merkezi No:18/4 Çankaya / Ankara

KOÇ HOLDİNG YILIN İLK YARISINDA 74 MİLYAR TL KONSOLİDE CİRO VE 4,4 MİLYAR TL KONSOLİDE ANA ORTAKLIK PAYI NET DÖNEM KÂRI ELDE ETTİ

KOÇ HOLDİNG CEO’SU LEVENT ÇAKIROĞLU:

“KÜRESEL KORONAVİRÜS SALGINININ ETKİLERİNİN DEVAM ETTİĞİ YILIN İLK YARISINDA, KOÇ TOPLULUĞU OLARAK TÜM GAYRETİMİZLE DEĞER YARATMAYI SÜRDÜRDÜK. YILIN İKİNCİ ÇEYREĞİ, EKONOMİDE HEM KESKİN BİR DURAKLAMAYI HEM DE HIZLI BİR TOPARLANMAYI GÖZLEMLEDİĞİMİZ SIRA DIŞI BİR DÖNEM OLDU. DİSİPLİNLİ YÖNETİM ANLAYIŞIMIZ, SAĞLAM BİLANÇOMUZ, DENGELİ PORTFÖY YAPIMIZ, 2016 YILINDA BAŞLATTIĞIMIZ DİJİTAL DÖNÜŞÜM PROGRAMI ÇERÇEVESİNDE ELDE ETTİĞİMİZ DİJİTAL YETKİNLİKLERİMİZ, ÇEVİK YÖNETİMİMİZ, KUVVETLİ BAYİ TEŞKİLATIMIZ VE ETKİN TEDARİK ZİNCİRİMİZ SAYESİNDE PANDEMİNİN MENFİ EKONOMİK ETKİLERİNİ AZALTABİLDİK. ÜLKEMİZ EKONOMİSİ, CANLANAN TÜKETİCİ TALEBİ NETİCESİNDE ANA İHRACAT PAZARLARIMIZA GÖRE DAHA HIZLI BİR İYİLEŞME GÖSTERDİ. OLUMLU FAİZ ORTAMI VE ERTELENEN TÜKETİM TALEBİNİN İKİNCİ ÇEYREĞE YANSIMASI NETİCESİNDE, BEYAZ EŞYA VE OTOMOTİV SEKTÖRLERİNDE HIZLI BİR TOPARLANMA YAŞADIK. BU SÜRECİN KESİNTİYE UĞRAMADAN DEVAM ETMESİ VE SALGINDA İKİNCİ DALGANIN YAŞANMAMASI HALİNDE, YILIN İKİNCİ YARISINDA BÜYÜMENİN SÜRMESİNİ BEKLİYORUZ. KOÇ TOPLULUĞU OLARAK, ÜLKEMİZİN PANDEMİ DÖNEMİNİ OLABİLDİĞİNCE HASARSIZ ATLATMASI VE AKABİNDE EKONOMİK BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRMESİ İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞEN SORUMLULUĞUN BİLİNCİYLE ÇALIŞIYORUZ.”

 

Koç Holding, 2020 yılının ilk yarısında konsolide bazda toplam 74 milyar TL gelir elde ederken, 4,4 milyar TL ana ortaklık payı net dönem kârı açıkladı. Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, ilk yarıdaki finansal sonuçları şu şekilde değerlendirdi: “Dengeli portföy yapımız, sağlıklı bilançomuz ve disiplinli yönetim anlayışımız, dijital yetkinliklerimiz, çevik yönetimimiz, kuvvetli bayi teşkilatımız ve etkin tedarik zincirimiz sayesinde yılın ilk yarısında olumlu finansal sonuçlar elde ettik. Tüm dünyayı ve ülkemizi ekonomik anlamda zorlayan bu sürecin menfi ekonomik etkilerini ihtiyatlı politikalarımız sayesinde azaltabildik. Topluluk şirketlerimiz, salgının etkilerini sınırlandırmak amacıyla hızlı bir şekilde gerekli önlemleri hayata geçirdi. Pandeminin ilk günlerinde aldığımız karar doğrultusunda, çalışma arkadaşlarımızın istihdam ve gelir kaybına uğramamasını sağladık. Yeni çalışma modellerine hızlıca adapte olduğumuz bu süreçten öğrendiklerimiz de oldu. Pandemi sonrasında da Koç Topluluğu’nda en az haftada bir gün uzaktan çalışmayı kalıcı hale getirdik. Arçelik, Ford Otosan, Tofaş ve TürkTraktör’ün girişimleriyle başlattığımız ventilator, entübasyon kabini, siperlikli maske üretimine de ihtiyaçlar kapsamında devam ettik. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, Sağlık Bakanlığı liderliğinde Biosys tarafından geliştirilen, seri üretimi Aselsan ve Baykar iş birliği ile Arçelik tarafından yapılan yerli mekanik ventilatörlerin 5 bin adedinin üretimini tamamladık. Ülkemizin ihtiyacının karşılanmasının yanında 5 bin adet cihazın 2.607 adedi, Afganistan, Azerbaycan, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Çad, Dağıstan, Ekvator, Kazakistan, Kırgızistan, Kolombiya, Libya, Nijer, Nijerya, Özbekistan, Romanya, Somali ve Suriye’ye ihraç edildi.”

 

Levent Çakıroğlu: “Tüketimdeki canlanma, beyaz eşya ve otomotiv sektörlerini olumlu etkiledi.”

 

Levent Çakıroğlu, salgın nedeniyle zayıflayan iç talebin normalleşme sürecinin başlamasıyla Haziran ayında hızla toparlandığına ve faizlerin önemli ölçüde gerilemesiyle birlikte bunun beyaz eşya ile otomotiv sektörlerine olumlu yansıdığına dikkat çekti ve şöyle devam etti: “Arçelik’in bu dönemde etkin çoklu kanal stratejisi ve çevik üretim modeli neticesinde artırmayı başardığı yurt içi satışları, ihracat hacmindeki daralmadan ve üretim yaptığı diğer ülkelerde pandemi kaynaklı duraklamalardan yaşanan kayıpları sınırladı. Otomotiv sektörüne baktığımızda, pandemi sürecinde elektronik ticaretin hız kazanmasıyla birlikte yurt içi ticari araç pazarında oluşan güçlü talep ve ihracat pazarlarındaki hızlı toparlanma, Ford Otosan’ın performansına olumlu yansıdı. Pandemi sürecini başarılı şekilde yöneten ve 2020 yılında 150 milyon Euro’luk yatırım planlayan Tofaş da toplum ve müşterilerinin sağlığına yönelik pek çok projeyi devreye aldı; aynı zamanda başarılı faaliyet sonuçları elde etti. Fiat markası yılın ilk yarısını lider olarak tamamlarken, Tofaş’ın geliştirdiği Fiat Egea yine Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili oldu. Otokar tasarımı, ergonomisi, teknolojisi ile büyük beğeni kazanan modern toplu taşıma araçları ile ihracatını artırmayı sürdürdü. Ayrıca Otokar, 2020'nin en büyük ihracat anlaşmalarından birini Gürcistan ile yaptı.

 

Enerji sektörünün ülkemizdeki lokomotifi Tüpraş, pandemi döneminde de ülkemizin enerji ihtiyacını başarıyla karşılamaya devam etti. Aynı şekilde, Aygaz'ın evlere ulaştırdığı kesintisiz hizmet, tüplü gaz satışlarına olumlu yansıdı. Yapı Kredi, salgının olumsuz etkilerini azaltmak için gerek bireysel gerekse de ticari krediler aracılığıyla ekonomiyi desteklemeyi sürdürdü. Banka yılın ilk yarısında nakdi ve gayri nakdi kredilerini yüzde 9 artırarak Türkiye ekonomisine sağladığı kaynağı 349 milyar TL seviyesine çıkardı. Hem konut, hem de taşıt kredilerinde faizlerin düşmesi ve ticari işletmelere sağlanan KGF destekli kredilerin pazarı canlandırmasıyla birlikte, Yapı Kredi yılın ilk yarısında güçlü bir performans gösterdi. Nakdi kredi hacmini yılbaşından bu yana yüzde 11 artışla 254,7 milyar liraya çıkaran Yapı Kredi’nin özel bankalar arasındaki toplam kredi pazar payı yüzde 16 oldu.”

 

Levent Çakıroğlu: “Tarım sektörüne güçlü destek veriyoruz.”

 

Salgın sürecinde tarım sektörünün stratejik öneminin bir kez daha anlaşıldığına dikkat çeken Levent Çakıroğlu, “Sektörün lider üreticisi TürkTraktör, salgın döneminde verilen araya rağmen üretimini geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 23 oranında artırdı. TürkTraktör’ün ilk 6 aylık rakamlara göre, ülkemizin toplam traktör üretiminin yüzde 71’ini tek başına gerçekleştirmesi, tarım sektörüne verdiğimiz güçlü desteğin de bir göstergesidir” dedi. Tat Gıda’nın başarılı performansına da değinen Levent Çakıroğlu, “Son yıllarda dijital tarım, kalite ve verimlilik gibi konulara odaklanan Tat Gıda, dünya standartlarındaki üretim altyapısıyla artan müşteri talebini başarıyla karşılayarak, faaliyet gösterdiği alanlarda öncü çalışmalarına devam ediyor” şeklinde konuştu.

 

Levent Çakıroğlu: “Kültürel dönüşümle edindiğimiz yeni kabiliyetler, işlerimizi yönetirken bize güç ve çeviklik sağlıyor.”

Koç Topluluğu’nda 2016 yılından bu yana sürdürülen Dijital Dönüşüm Programı’nın faydalarını pandemi döneminde somut bir şekilde gördüklerini kaydeden Levent Çakıroğlu, şu ifadeleri kullandı: “Programı başlatırken amacımız, dijital ve teknolojik dönüşümün ötesinde, yenilikçi, iş birliğine açık, müşteriyi merkeze alan ve daha çevik bir kurumsal yapı için gerekli kültürel dönüşümü sağlamaktı. Çok önem verdiğimiz bu kültürel dönüşüm yolculuğuyla edindiğimiz yeni kabiliyetler, pandemi döneminde işlerimizi yönetirken bize güç ve çeviklik sağladı. Şirketlerimizin karantinanın ilk dönemlerinde kaynaklarını sağlık ekipmanı üretiminde kullanmaları, başta üretim olmak üzere tüm operasyonların pandemi şartlarında hızlı şekilde yeniden devreye alınması, bazılarının hiç kesintiye uğramadan sürdürülmesi, bu dönemin ihtiyaçlarına uygun yeni ürün ve çözümlerin hızla hayata geçirilmesi; söz konusu dönüşümün neticeleri oldu. Teknolojik altyapımızın hazır olması sayesinde, şirketlerimizdeki ofis çalışanları evden çalışma düzenine sorunsuz şekilde geçebildi. Yapı Kredi’nin 3 ilde bulunan çağrı merkezlerindeki 1.400’e yakın çalışma arkadaşımızın tamamının, evlerinden müşterilere hizmeti başarıyla sürdürülebilmesi bunun önemli bir örneğidir. İnsan hayatını odağa alan ve girişimci, esnek, çevik olmayı gerektiren bu önemli başarılar, kültürel dönüşüm anlamında daha fazlasını yapmak için bizleri motive ediyor.”

+


KURUMSAL
3.12.2019
Sağ Reklam Alanı
15.7.2020
15 Temmuz Vatan Savunması, Birlik Kavuşması ve Milli Diriliş Günü
Şan la Yazılan Şeref le korunur.
23.7.2020
Vahap Altan PALABIYIKOĞLU ile RÖportajımız
Çok para kazanmaktansa itibarlı olmayı tercih ederim
12.8.2020
İstinye Üniversitesi BB: "PANDEMİ DÖNEMİNDE HABERCİLİK" ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
12.8.2020
MOTORLU, UZATILABİLİR, ZEKİ TÜMÖR PROTEZİ GELİŞTİRİLDİ
12.8.2020
Zorlu AVM'de otopark ödemeleri Mastercard teknolojisi ile mobile taşındı
12.8.2020
adidas tarafından hazırlanan 2020-2021 sezonu Futbol A Takım formaları taraftarımızla buluşuyor
12.8.2020
Ölmez Otu'nda keşfedilen "Süper Öz" ile yaşlılık tarihe karışıyor!
12.8.2020
SIXT rent a car, Galatasaray'ın ana sponsoru oldu
13.8.2020
?5M Migros Yaz Konserleri Başlıyor
13.8.2020
Medirevo, Tarım Bakanlığı'ndan "Takviye Edici Gıda Belgesi" alan ilk ve tek şirket oldu
13.8.2020
Boyner, çocukların okula dönüş heyecanına ortak oluyor
13.8.2020
Dünyanın İlk 3D Baskılı Metal Köprüsü'nün Kaynak İşlemlerinde Digiwave III İmzası Bulunuyor!
13.8.2020
Türkiye'nin ilk geri dönüştürülmüş şişesi
13.8.2020
Kaspersky, Windows işletim sisteminde ve Internet Explorer'da hedefli saldırılarda kullanılan bir sıfır gün açığı keşfetti
13.8.2020
18MİLYON KİŞİ SOLUDUĞU HAVAYI BİLMİYOR
13.8.2020
?Patlamış mısırları hazırlayın! 55 inçlik 4K monitör Acer EB0 evde sinema keyfine hazır
13.8.2020
?İBB LOJİSTİK DESTEK MERKEZİ'NE SIFIR ATIK BELGESİ
14.8.2020
Türk Telekom'da ilk yarı rekoru
14.8.2020
Clariant Çin'de Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü Kazandı
14.8.2020
Yatırımcıların Yeni Hedefi KKTC Gayrimenkul Pazarı
14.8.2020
KIA'da temassız servis hizmeti başladı
14.8.2020
"Bodrum Loft'ta Sanat" Bodrum'da Sanat Rüzgarı Estirdi - BB
14.8.2020
Aksa Enerji, 2020'nin ilk yarısında 291 milyon TL konsolide net kâr elde etti
14.8.2020
VANEDA, DOĞA TUTKUSUNU AYAKKABILARA TAŞIYOR
14.8.2020
150 çeşit oyuncağın anavatanı Türkiye
14.8.2020
SunExpress ve Güneş Sigorta iş birliğiyle Covid-19 Turist Koruma ve Destek Sigortası
16.8.2020
TABSAF ULUSLAR ARASI TURİZM FESTİVALİ PROJE VE MEDYA SPONSORU OLDUK
TABSAF ULUSLAR ARASI TURİZM FESTİVALİ PROJE VE MEDYA SPONSORU OLDUK
19.8.2020
Ticaret Bakanlığının İlk "Kriminal Laboratuvarı" Hizmete Hazır
19.8.2020
?İMAMOĞLU YÖNETİMİNDE İBB DEPREM BÜTÇESİ 2,5 KAT ARTTI
19.8.2020
Öğrencilerin sağlığı ve verimi için okullarda taze hava şart
19.8.2020
Yanan ormanlar küllerinden yeşeriyor