Tel: 0 546 496 4 111
Fax: 0 312 435 7 435
E-Posta:
info@routelifedergi.com 
Adres: Fidanlık Mah. Tuna Cad. Çavuşoğlu İş Merkezi No:18/4 Çankaya / Ankara

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Kredi Modeliyle ilk Destek Altınmarka'ya

TSKB Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını odağına alan yeni bir kredi modeli geliştirdi. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) Kredi Modeli’yle firmaların sosyal, ekonomik, çevresel konularda öz- değerlendirmesi yapılıyor, SKA’ya ilişkin aksiyon planları geliştiriliyor. Yaratılan olumlu etkiye bağlı olarak finansman maliyetlerinde iyileştirme olanağı getiren bu model kapsamında ilk destek Altınmarka’ya sağlandı.

 

 

TSKB dörtte üçü sürdürülebilirlik ve kapsayıcılık temalı yatırımlardan oluşan kredi portföyüne sahip bir banka olarak yenilikçi finansman modelleriyle ülkemizde iklim dostu, çevre dostu ve pozitif sosyal etkiye sahip yatırım kültürünün oluşmasına yönelik katkılarına devam ediyor.

 

SKA Kredi Modeli ile Altınmarka firmasına sağlanan işletme kredisi kapsamında, TSKB’nin sürdürülebilirlik danışmanlığı alanında kurmuş olduğu iştiraki ESCARUS tarafından Altınmarka’nın sosyal, ekonomik ve çevresel konularda öz-değerlendirmesi gerçekleştirilecek.

 

ESCARUS tarafından geliştirilmiş SKA Değerlendirme Aracı ile Birleşmiş Milletler tarafından yürürlüğe alınan 17 adet SKA kapsamında firmaların faaliyetlerine ve performansına ilişkin öz-değerlendirilmesi yapılıyor. Bu değerlendirme ışığında boşluk analizi gerçekleştirilerek gelişim alanlarının belirleniyor ve SKA’lara ilişkin aksiyon planları oluşturuluyor.

 

Altınmarka için hazırlanacak SKA Raporu, yeni tüketim alışkanlıklarında, ürünlerin sürdürülebilirliğine odaklanılan günümüzde, firmanın ulusal ve uluslararası paydaşlarına sunabileceği tarafsız bir değerlendirme olacak.

 

Sorumlu Üretim ve Tüketim (SKA 12), İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme (SKA 8), Toplumsal Cinsiyet Eşitliği (SKA 5), Erişilebilir ve Temiz Enerji (SKA 7), İklim Eylemi (SKA 13), Nitelikli Eğitim (SKA 4) ile Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı (SKA 9) başlıklı Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın ön plana çıktığı aksiyon planları doğrultusunda, Altınmarka’nın yarattığı etkiye bağlı olarak firmaya finansman maliyetlerinde iyileştirme sağlanacak.

 

TSKB’nin BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları odaklı yeni kredi modeli hakkında bilgi veren TSKB Genel Müdür Vekili Ece Börü: “İçinden geçtiğimiz pandemi dönemi, sürdürülebilirlik ve kapsayıcılık uygulamalarının, iş ve finans dünyası için olmazsa olmaz olduğunu bize bir kez daha gösterdi. TSKB olarak kalkınma ekonomisi alanındaki 70 yıllık deneyimimiz, sürdürülebilirlik alanındaki entelektüel sermayemiz ve nitelikli finansman olanaklarımızla ülkemize sağladığımız katkıya hız kesmeden devam ediyoruz. İştirakimiz Escarus işbirliğinde değerli müşterimiz Altınmarka ile ilk örneğini hayata geçirdiğimiz SKA Kredi Modeli ile sunduğumuz finansman desteğini çok yönlü katma değer içeren bir boyuta taşıyoruz. Dünya genelinde kabul görmüş BM Sürdürülebilirlik Kalkınma Amaçları’nı temeline alan bu model ile firmalarımızaen uygun maliyetle finansman sağlarken onları çevresel, sosyal ve ekonomik eksenlerde daha sürdürülebilir uygulamalarla buluşturuyoruz. Üç kurum olarak yarattığımız bu güç ve fikir birliği örneğinin yeni firmalarımızla çoğalmasını umuyoruz” dedi.

 

SKA Kredi Modeline verdikleri katkı hakkında bilgi veren ESCARUS Genel Müdürü Dr. Kubilay Kavak ise şöyle konuştu: “Escarus olarak yaklaşık 10 yıldır iş dünyasına sürdürülebilirlik alanında geniş yelpazede danışmanlık hizmetleri sunuyoruz. Bunlardan biri de, 17 başlık altında toplanan BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamında firmaların değerlendirilmesi, gelişime açık alanları üzerinden aksiyon planları belirlenerek sürdürülebilir iş modellerine katkı sağlanması. TSKB’nin Türk finans sektöründe ilk örneğini Altınmarka ile gerçekleştirdiği ve firmalara sürdürülebilirlik yönünde attıkları adımlar sayesinde uygun maliyetli finansmana erişim fırsatı sunan SKA Kredi Modeline biz de bu alandaki uzmanlığımızla katkı sağlamaktan dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz.”

 

TSKB’nin bu yenilikçi finansman modeliyle ilk iş birliğini gerçekleştirdiği, Altınmarka’nın Yönetim Kurulu Başkanı Birol Altınkılıç ise yaptığı değerlendirmede, “Altınmarka grubu olarak TSKB tarafından hayata geçirilen SKA (Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları) Kredi Programına alınarak Türkiye’de bu projenin imkanlarıyla buluşan ilk kurum olmaktan dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz. TSKB’nin iştiraki olan Escarus’un Altınmarka ürünlerinin sürdürülebilirliği, kurumumuzun performansı ve faaliyetlerine ilişkin dünyaca kabul görmüş kriterlere göre hazırladığı rapor, Altınmarka grubunun bu konuya daha fazla odaklanması ve kendisini uluslararası alanda daha da geliştirmesi için bir fırsat olacaktır. Kurumumuza duydukları güven ve faaliyetlerimize olan inançları nedeniyle TSKB ve ESCARUS yönetimine ve ekiplerine, bu farkındalık ile sürdürülebilirlik konusuna daha fazla önem vereceğine emin olduğum çalışma arkadaşlarıma projeye verdikleri katkılardan dolayı teşekkür ederim” dedi.

 

TSKB Hakkında:

TSKB, 1950'den bu yana, kurumsal kredilendirme, proje finansmanı, yatırım bankacılığı ve danışmanlık hizmetleri sunarak ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına destek sağlamaktadır. Uluslarüstü finans kurumları ile geliştirmiş olduğu uzun soluklu iş ortaklıkları kapsamında küresel fonları Türk iş dünyasının yatırımları ile buluşturan TSKB, uzun vadeli kredilerin yanı sıra yatırımların finansal, teknik ve çevresel sürdürülebilirliği için özel danışmanlık çözümleri de sunmaktadır. TSKB ayrıca nitelikli yatırım bankacılığı hizmetleriyle Türk ekonomisinin gelişimi ve büyümesi için değer yaratmaktadır. Küresel olarak kabul görmüş sürdürülebilirlik uygulamalarını ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarıyla bankacılık süreçlerine entegre eden TSKB, iş dünyasının düşük karbonlu ve daha verimli bir üretim düzeyine geçişi için kaynak sağlamaktadır. Türkiye’nin ilk karbon-nötr bankası, finans sektöründe ilk sürdürülebilirlik raporu, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemine sahip ilk Türk bankası gibi başarılara imza atmış olan TSKB, 2016 yılında uluslararası piyasalarda ihraç ettiği ‘Yeşil/Sürdürülebilir Tahvil’ (Green/Sustainable Bond) ile ülkemizde bir ilki daha gerçekleştirmiştir. BİST Kurumsal Yönetim Endeksi’nde en yüksek derecelendirmeye sahip kurumlardan biri olan TSKB, ayrıca, BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almaktadır. TSKB, başarılı uygulamaları ile bugüne dek Euromoney, Financial Times, IFC, CDP, Global Capital, IFR-Thomson Reuters ve Bonds&Loans gibi uluslararası platformlar tarafından pek çok ödüle layık görülmüştür.

www.tskb.com.tr | www.cevreciyiz.com

 

Altınmarka Hakkında:

Altınmarka Gıda, 1992 yılında kakao mamulleri üretmek amacıyla kurulmuş olup, ilk üretimine 1994 yılında İstanbul’da başlamıştır.Faaliyete başladığı tarihten bu yana Altınmarka kakao ve kakaodan mamul ürünleri üretmekte ve satışını gerçekleştirmektedir. İthali yapılan kakao çekirdeklerinden ana ürün olarak kakao yağı, kakao likörü ve toz kakao imal edilmektedir. Sözkonusu ürünler çikolata, içecek ve dondurma olmak üzere birçok sektörde kullanılmaktadır. Ayrıca Şirket, 2005 yılında endüstriyel çikolata yatırımını tamamlamış ve yurtiçinde büyük üreticilere likit ve kalıplanmış çikolata sevkiyatı yapmaktadır. Altınmarka yerel Türkiye pazarının yanısıra, dünya çapında 50’den fazla üllkede öncü global firmaların çözüm ortağıdır. Altınmarka faaliyetlerine ilave olarak Altınmarka Grubu bünyesinde Kahve Dünyası, Detay Kahve, Detay Gıda, Detay Unlu Mamülleri, Alcao yer almaktadır.Günümüzde, dünyanın önde gelen endüstriyel kakao ve çikolata üreticilerinden olan Altınmarka, 1999 yılından beri ilk 500 sanayi kuruluşu içinde yer almaktadır. Altınmarka gerçekleştirmiş olduğu üretimle 2012 yılında Altınmarka, Avrupa Candy Kettle Club tarafından verilen "Avrupa'nın En İyi Kakao ve Çikolata Fabrikası" ödülüne layık görülmüştür.

https://www.capital.com.tr/listeler/capital-500/altinmarka-gida


HABERLER