Tel: 0 546 496 4 111
Fax: 0 312 435 7 435
E-Posta:
info@routelifedergi.com 
Adres: Fidanlık Mah. Tuna Cad. Çavuşoğlu İş Merkezi No:18/4 Çankaya / Ankara

MOTORLU, UZATILABİLİR, ZEKİ TÜMÖR PROTEZİ GELİŞTİRİLDİ

Kemik kanseri sonucu bacağından kanserli kemik alınıp yerine protez takılan çocuklarda, büyüme ile birlikte sağlıklı bacağın uzaması nedeniyle uzatılabilen aktif ve pasif protezler kullanılır. Ancak mevcut protezlerin kullanımında belirli aralıklarla ameliyat olma ve sürekli kontrole gitme zorunluluğu, her ölçümde radyasyona maruz kalma, uzama ölçümü ve uzatma işlemi sırasında ortaya çıkabilecek insan kaynaklı hatalar gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu sorunların çözümüne yönelik Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Erhan Akdoğan, Kırklareli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Sıtkı Kocaoğlu ile motor tahrikli, uzatılabilir, zeki bir tümör protezi geliştirdi.Tüm Ar-Ge çalışmaları Yıldız Teknik Üniversitesi’nde geliştirilen ve ihracat potansiyeline sahip tam otonom bu protezin ticarileştirilmesi için potansiyel üreticilerle görüşmelere başlandı.

 

Türkiye’de tümör protezi kullanması gereken yılda yaklaşık 100 yeni vaka ortaya çıktığı tahmin ediliyor. Protezin implantasyonu için minimum yaş 8. Bu yaşta protez kullanmaya başlayan hastaların büyüme evresinin bittiği 18 yaşına kadar 10 yıl boyunca uzatılabilir tümör protezi kullanmaları gerekiyor. Bu amaçla pasif ve aktif protezler kullanılıyor. Ülkemizde aktif protez uygulaması yok denecek kadar az. Bu sorun genel olarak pasif protezlerle çözülüyor. Pasif protezler tekrar tekrar ameliyat olmayı gerektirirken, aktif protezlerde de yılda ortalama 8 klinik ziyareti yapılması şart. Ölçümler sırasında alınan radyasyon da cabası. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde geliştirilen motorlu, uzatılabilir, zeki tümör protezi sayesinde tüm bu sorunların önüne geçiliyor.

 

Yıldız Teknoloji Transfer Ofisi’nin (Yıldız TTO) patent portföyünde bulunan bu buluş ciddi bir maliyet avantajı sağlarken, protez sayesinde hastanın radyasyona maruz kalması ve uzatma işlemi için defalarca ameliyat olması da engellenmiş olacak. Buluşun gelişimi, ürünün geliştirilmesi için yapılacak üniversite -sanayi iş birlikleri, sınai mülkiyet korumaları (patent başvuruları), ticarileştirme stratejileri de Yıldız TTO tarafından yürütülüyor.

Projeyi hayata geçiren kişilerden biri olan Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Erhan Akdoğan, dünyada ilk olacak pek çok özelliği barındıran bu ürünün ihracat potansiyelinin yüksek olduğunun altını çiziyor.

 

4 YILDIR ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

Zeki tümör protezi projesi için Doç. Dr. Erhan Akdoğan, Ekim 2015’te çalışmalara başlamış. Projenin, Kırklareli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Sıtkı Kocaoğlu’nun danışmanlığında gerçekleştirdiği doktora tezinin bir çıktısı olduğunu anlatan Erdoğan, Temmuz 2019’da projenin nihai halini aldığını söylüyor. Projenin Yıldız Teknik Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından da desteklendiğinin altını çizen Akdoğan, protezle ilgili şu bilgileri veriyor:

“Biz var olan diğer protezlerden farklı olarak ilk kez bir tümör protezi içerisinde dahili batarya kullandık ve bataryanın kablosuz olarak şarj edilmesini sağladık. Ayrıca bu çalışma kapsamında geliştirilen giyilebilir sensör ile sağlıklı uzuv uzunluğu ölçümü yapılması ve hasta postür durumu makine öğrenmesi yoluyla kestirimi de tümör protezi literatürü için önemli yeniliklerden. Patent araştırma sonuçları da gösteriyor ki, dünyada bu özellikleri bünyesinde barındıran başka bir ürün yok. Sistem geliştirilen giyilebilir sensör ünitesi yardımıyla sağlıklı uzuv ile protezli uzuv arasındaki uzunluk farkını belirliyor. Uzatma işleminin yapılmasına otonom olarak karar veriliyor.Protez, hastayı uzatma yapılacağı konusunda uyarıyor ve sensör verilerinden faydalanarak şartlar uygunsa hastayı yönlendirerek uzatma işlemini gerçekleştiriyor.”

 

İHRACAT POTANSİYELİ YÜKSEK

Geliştirilen bu protez sayesinde hastanın kliniğe gitme sıklığı ciddi ölçüde azaltılırken sağlık çalışanlarının iş yükü de hafiflemiş oluyor. Mevcut sistemlerde uzuv uzunluk farkının ölçülmesi için tıbbi görüntüleme teknikleri kullanılıyor ve hasta her ölçümde radyasyona maruz kalıyor. Büyüme çağındaki hastalar için radyasyonun büyümeyi baskılayıcı etkileri olduğunu aktaran Akdoğan, bu protezle bunun da önüne geçildiğinin altını çiziyor.

Türkiye’de yerli olarak uzatılabilir tümör protezi üretilmediğine de değinen Akdoğan, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulunuyor:

“Bunlar ülkemize çok ciddi mali yük getiriyor. Proje kapsamında geliştirilen protezin maliyeti mevcut protezlerden farklı değil. Hatta seri üretimle beraber üretim maliyetlerinin ciddi aşağıya çekilebileceğini öngörüyoruz. Patent süreci çok olumlu devam etmekte olan sistemin araştırma raporları hem özgünlük hem de muadil sistemlerden önemli ölçüde üstün özellikleri olduğunu gösterdi. Bu katma değeri yüksek bir teknoloji. Yurtiçinde milli ve yerli medikal cihaz üretimine katkı sağlayacak şekilde geliştirildi. Dolayısı ile dünyaya ihraç potansiyeli de son derece yüksek.”

 

 

Detaylı bilgi için;

Yeniletişim


KURUMSAL
3.12.2019
Sağ Reklam Alanı
15.7.2020
15 Temmuz Vatan Savunması, Birlik Kavuşması ve Milli Diriliş Günü
Şan la Yazılan Şeref le korunur.
23.7.2020
Vahap Altan PALABIYIKOĞLU ile RÖportajımız
Çok para kazanmaktansa itibarlı olmayı tercih ederim
12.8.2020
İstinye Üniversitesi BB: "PANDEMİ DÖNEMİNDE HABERCİLİK" ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
12.8.2020
MOTORLU, UZATILABİLİR, ZEKİ TÜMÖR PROTEZİ GELİŞTİRİLDİ
12.8.2020
Zorlu AVM'de otopark ödemeleri Mastercard teknolojisi ile mobile taşındı
12.8.2020
adidas tarafından hazırlanan 2020-2021 sezonu Futbol A Takım formaları taraftarımızla buluşuyor
12.8.2020
Ölmez Otu'nda keşfedilen "Süper Öz" ile yaşlılık tarihe karışıyor!
12.8.2020
SIXT rent a car, Galatasaray'ın ana sponsoru oldu
13.8.2020
?5M Migros Yaz Konserleri Başlıyor
13.8.2020
Medirevo, Tarım Bakanlığı'ndan "Takviye Edici Gıda Belgesi" alan ilk ve tek şirket oldu
13.8.2020
Boyner, çocukların okula dönüş heyecanına ortak oluyor
13.8.2020
Dünyanın İlk 3D Baskılı Metal Köprüsü'nün Kaynak İşlemlerinde Digiwave III İmzası Bulunuyor!
13.8.2020
Türkiye'nin ilk geri dönüştürülmüş şişesi
13.8.2020
Kaspersky, Windows işletim sisteminde ve Internet Explorer'da hedefli saldırılarda kullanılan bir sıfır gün açığı keşfetti
13.8.2020
18MİLYON KİŞİ SOLUDUĞU HAVAYI BİLMİYOR
13.8.2020
?Patlamış mısırları hazırlayın! 55 inçlik 4K monitör Acer EB0 evde sinema keyfine hazır
13.8.2020
?İBB LOJİSTİK DESTEK MERKEZİ'NE SIFIR ATIK BELGESİ
14.8.2020
Türk Telekom'da ilk yarı rekoru
14.8.2020
Clariant Çin'de Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü Kazandı
14.8.2020
Yatırımcıların Yeni Hedefi KKTC Gayrimenkul Pazarı
14.8.2020
KIA'da temassız servis hizmeti başladı
14.8.2020
"Bodrum Loft'ta Sanat" Bodrum'da Sanat Rüzgarı Estirdi - BB
14.8.2020
Aksa Enerji, 2020'nin ilk yarısında 291 milyon TL konsolide net kâr elde etti
14.8.2020
VANEDA, DOĞA TUTKUSUNU AYAKKABILARA TAŞIYOR
14.8.2020
150 çeşit oyuncağın anavatanı Türkiye
14.8.2020
SunExpress ve Güneş Sigorta iş birliğiyle Covid-19 Turist Koruma ve Destek Sigortası
16.8.2020
TABSAF ULUSLAR ARASI TURİZM FESTİVALİ PROJE VE MEDYA SPONSORU OLDUK
TABSAF ULUSLAR ARASI TURİZM FESTİVALİ PROJE VE MEDYA SPONSORU OLDUK
19.8.2020
Ticaret Bakanlığının İlk "Kriminal Laboratuvarı" Hizmete Hazır
19.8.2020
?İMAMOĞLU YÖNETİMİNDE İBB DEPREM BÜTÇESİ 2,5 KAT ARTTI
19.8.2020
Öğrencilerin sağlığı ve verimi için okullarda taze hava şart
19.8.2020
Yanan ormanlar küllerinden yeşeriyor