Tel: 0 546 496 4 111
Fax: 0 312 435 7 435
E-Posta:
info@routelifedergi.com 
Adres: Fidanlık Mah. Tuna Cad. Çavuşoğlu İş Merkezi No:18/4 Çankaya / Ankara

Korkutucu Güzellik - Yellowstone

Her sene ortalama 4 Milyon ziyaretçiyi ağırlayan, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) 3 farklı eyaleti üzerine kurulu olan, Dünya’nın ve ABD’nin ilk ulusal parkı Yellowstone 1872 senesinde ABD başkanı General Grant tarafından ulusal park ilan edilip koruma altına alındı. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne ise 1978 senesinde ilk sıradan kabul edildi.
 
Yaklaşık olarak 8990 kilometrekareye sahip olan Yellowstone’u ziyaret ederken park içinde keşfedilecek yerlerin planını önceden yapmak gerekiyor. Ulusal park giriş ücreti 35 Dolar ve yedi gün geçerli. ABD ulusal parklarına harita üzerinde belirlenmiş olan giriş kapılarından girmek zorunlu. Ödenen giriş ücretleri ulusal parkların korunmasında ve bakımında kullanılıyor.
 
Bakterilerin oluşturduğu gökkuşağı havuzu. Yellowstone Ulusal Parkı’nı ziyaret ettiğim zaman Batı kapısından girmeyi tercih ettim. Batı kapısından girdikten sonra Güney’e doğru parkın görkemli manzarası eşliğinde sanki başka bir gezegende seyahat edermişçesine araba kullandım. İlk durak dünyaca ünlü Büyük Prizmatik Kaplıcaları (Grand Prismatic Spring), bir başka deyişle ‘Gökkuşağı Havuzu’ oldu. Parkın bu bölgesi Orta Gayzer Bölgesi olarak da bilinir. Yaklaşık 2 kilometre olan bu doğa harikası yürüyüş size o güne kadar görmüş olduğunuz tüm güzellikleri unutturmaya yetiyor.
 
Bu parkta farklı renkler farklı yaşamları simgeliyor. Gökkuşağının büyüleyici mavisine, sarısına ve turuncusuna bürünen Grand Prismatic renklerini sıcağı seven bakterilerin kaplıca sularının içinde yaşamasından alıyor. Yerin yaklaşık 40 metre altından gelen sıcak su kaynağı yüzeye ulaşmayı başarıyor. İşte tam burada durmuş, bakterilerin oluşturduğu turuncu, kırmızı, sarı ve mavi renklerini gözlemlerken aklınıza bir anda Dünya’nın en büyük aktif volkanlarından birinin üzerinde durduğunuz geliyor. Yellowstone Caldera süper volkanının en yakın patlama tarihi 640,000 yıl öncesine dayanıyor. Binlerce yıldır patlamamış olan bu süper volkan bilim insanları tarafından yakından takip ediliyor. Araştırmalara göre patlaması halinde ABD’nin üçte ikisinin haritadan silineceği düşünülüyor. Yellowstone Caldera aktif süper volkanı üzerine kurulu olan bu ulusal parkın büyüleyici ve korkutucu güzelliğine kapılmamak elde değil.
 
Sıradaki durak Old Faithful. Yellowstone’u Dünya’nın ve ABD’nin ilk ulusal parkı statüsüne taşıyan koruma altındaki dünyaca ünlü gayzer. Her 68 ya da 94 dakikada bir patlayan bu gayzerin patlama zamanları önceden tahmin ediliyor. 1870 senesinde gezginler tarafından keşfedilen bu gayzere ‘emektar’ ya da ‘eski vefalı’ anlamına gelen Old Faithful ismi verilmiş. Patlaması sırasında yerin altından yüksek basınçla ve sıcaklıkla gelen termal sular 30 ile 55 metreye kadar yükseliyor. Bilim insanları suyun sıcaklığını 96 derece olarak ölçmüşler. Bu sebeple Old Faithful patlamasını izlerken güvenli bir mesafede olmak önemli. Ziyaretçiler için güvenlik, gayzerin etrafını çitlerle çevreleyerek sağlanmış. Her gün 17 kez patlayan Old Faithful gayzerinin patlama saatlerini ulusal park ziyaretçi merkezinden takip ettikten sonra görmeye gittim. Parkın tam ortasında, koruma altında olan bu bölümde koca bir delikten çıkan buhar yerini bir anda termal sulara bırakıyor. Bu doğa harikasına şahitlik etmeye başladığınız an yerin metrelerce altından yüksek basınç ile gelen suların yükselmeye başladığını görüyorsunuz. Daha sonra sular bir anda en yüksek seviyeye ulaşıyor ve Old Faithful gayzeri patlıyor. Her şey o kadar anlık oluyor ki gözünüzü bir an ayırsanız ortalama 2 ile 5 dakika süren bu doğa harikası gayzerin patlamasını kaçıracakmış gibi hissediyorsunuz.
 
Volkanik hareketlenmelerin sebep olduğu gayzer patlamaları sonrası buz gibi sularda serinlemeye ne dersiniz? Deniz seviyesinden yüksekliği 2,357 metre olan Yellowstone Gölü, Kuzey Amerika’nın yüksek irtifadaki en büyük alp gölü. Bilim insanlarının araştırmaları sırasında volkanik hareketlenmelerin tespit edildiği bu gölde ölçülen en sıcak bölge 122 derece olarak belirlenmiş. Gölün suyu buz gibi ancak dip bölgelerinde görünen volkanik hareketlenmeler derinlerdeki suyu ısıtıyor. Su çok soğuk olduğu için bu gölün içinde yüzmek tavsiye edilmiyor ve yüzülürse hayatta kalma süresinin 20 dakika olacağı tahmin ediliyor. Dünyaca ünlü bu alp gölünün içinde birkaç dakikalığına da olsa yüzebilmek ve bu anı hafızama kazımak istedim. Suyun içinde sadece 2 dakika kadar durabildim.
 
Bizonların trafiği durdurduğu ünlü Hayden Vadisi. Parkın içindeki Hayden Vadisi ve Pelikan Vadisi arasındaki yola gelindiğinde trafik bir anda durur. İnsanların arabalarından çıkıp fotoğraf makinalarına sarıldıklarını görünce vahşi Bizonların ziyaretçileri durdurduklarını anlarsınız. Parkın bu bölgesinde park polisleri güvenlik açısından her zaman olmasa da çoğu zaman nöbet tutarlar. Bizonlar iki vadi arasında seyahat ederken size yolu park polisleri açar. Vahşi bir hayvana ulusal park sınırları içinde hiç bu kadar yakın olmamıştım. Kendimi bu konuda hem şanslı hem de şanssız hissediyorum.
 
Yellowstone’un Büyük Kanyonu. Volkanik hareketleri, gayzerleri ve alp gölleri ile ünlü olan bu doğa harikası parkın içinde aynı zamanda 40 kilometrelik bir kanyon var. Bu görkemli kanyonun 640,000 yıl önce Yellowstone Caldera süper volkanının patlaması ile oluştuğu tahmin ediliyor. Kanyonun içine kısa bir doğa yürüyüşü yapıp 94 metreden düşen Yellowstone Şelalesi’ni kanyonun dramatik manzarası eşliğinde izlemek benim için unutulmaz bir andı.
 
Kanyon Köyü’nde bizon eti yedim. Kanyon Köyü, kamp yapmak istemeyen ziyaretçilerin kabin kiralayarak kaldığı bölgelerden biri. Bu alanda ulusal park restoranlarında yemek yiyebilir veya hediyelik eşya mağazasından alışveriş yapabilirsiniz. Parkın içinde yaşayan bizonlar koruma altında olduğu için avlanmaları yasak. Park restoranları özel çiftliklerde yetişen bizonları satın alıyorlar ve ziyaretçilerine bizon etinden yapılmış harika lezzetler sunuyorlar.
 
Yellowstone Ulusal Parkı Kısa Notlar
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri.
Vize: Türk vatandaşları için ABD Turist Vizesi.
Ulusal park giriş ücreti: 35 Dolar, 7 gün geçerli.
Ne zaman gidilir: Nisan-Eylül ayları arası en ideal sezon, kalabalıklara dikkat.
Ne yenir: Bizon ve Elk eti.
İlginç bilgi: 1872 senesinde ABD’nin ve dünyanın ilk ulusal parkı ilan edilen Yellowstone, ABD’nin üç farklı eyaleti üzerine kuruludur. Yellowstone 1872 senesinde ulusal park ilan edilip koruma altına alındığında, üzerine kurulu olduğu bu üç eyalet Birleşik Devletler bünyesinde eyalet olarak henüz ilan edilmemiştir.
 
Selen Özcan 
Selen Özcan, 2012 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’ne mühendislik eğitimi için yerleşti. Lisans ve yüksek lisans derecelerinden mezun olduktan sonra Fortune 500 kurumsal firmasından iş teklifi aldı ve Seattle şehrine taşındı. Selen, tam zamanlı mühendis olarak çalışıyor ve Amerika’da yaşıyor. Kurumsal hayatından kalan zamanda Kuzey Amerika’nın dünyaca ünlü ulusal parklarını keşfediyor, yeni rotalar çıkarıyor, geziyor, seyahat yazıları yazıyor ve fotoğraflar çekiyor. 2019 yılından bugüne çeşitli dergi ve gazetelerde ürettiği içeriklere yer verilen yazar aynı zamanda kendi deneyimlerine dayanarak Amerika’da yaşam, eğitim, kariyer ve seyahat alanlarında www.selenozcan.com internet sitesinde bilgilendirici yazılar paylaşıyor. Selen’in seyahatleri sırasında çekmiş olduğu fotoğraflara Instagram hesabı @selensozcan üzerinden ulaşabilirsiniz.

 


YAZARLAR