Tel: 0 546 496 4 111
Fax: 0 312 435 7 435
E-Posta:
info@routelifedergi.com 
Adres: Fidanlık Mah. Tuna Cad. Çavuşoğlu İş Merkezi No:18/4 Çankaya / Ankara

Malulen Emeklilik...

Malulen emeklilik durumunun yasa ve yönetmelikle şartları ve esasları belirlenmiştir. Kimlerin malulen emekli olabileceği ve emeklilik şartları SGK’nın 25221 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan yönetmeliği ile belirlenmiştir. SGK uygulamasında en kolay ve en erken emekliliklerin başında malulen emeklilik gelmektedir.
 
Hüseyin GÜÇ
Sosyal Güvenlik Uzmanı
 
Malulen emeklilik durumunun yasa ve yönetmelikle şartları ve esasları belirlenmiştir. Kimlerin malulen emekli olabileceği ve emeklilik şartları SGK’nın 25221 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan yönetmeliği ile belirlenmiştir. SGK uygulamasında en kolay ve en erken emekliliklerin başında malulen emeklilik gelmektedir. Malullük 4A’lı olarak yani hizmet akdine ve iş sözleşmesine göre çalışan işçilerin ve 4B olarak bilinen kendi adına ve hesabına bağımsız olarak çalışan esnaf, zanaatkar vs. ya da kamuya ait olan kurum ve kuruluşlarda memur olarak çalışan bireylerin herhangi bir iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma güçlerini kaybetmesidir. Sigortalı olarak çalışan vatandaşların, iş hayatlarında verimli olarak çalışmalarına engel sağlık sorunlarının oluşmasının ardından malulen emekli olabilme hakları doğmaktadır. Ancak 4A (SSK), 4B (BağKur) ve 4C (Emekli Sandığı) kapsamında çalışan vatandaşların malulen emekli olabilmeleri için gereken bazı şartlar bulunmaktadır.
 
Malulen Emeklilik Nedir?
Meslekte çalışma ve kazanma gücünün tamamını ya da bir kısmını kaybetme durumunda, sürekli bir gelir kaybına neden olan fizyolojik bir risk olarak tanımlanan malullük için oluşturulmuş olan sigorta bu durumdaki vatandaşların mağdur olmalarını engellemek amacındadır. Malulen emekli olan vatandaşların, kaybettikleri işlerinden dolayı kazanamadıkları geliri telefi etmek için oluşturulan malulen emeklilik için gerekli şartları karşılamaları gerekmektedir. İşte bu haktan faydalanabilmek için uygun görülen şartlar.
 
Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?
» Malulen emekliye ayrılacak olan kişinin ister 4A (SSK) ister 4B (BağKur) ister de 4C (Emekli Sandığı) kapsamında olduğu fark etmeksizin sigortalı çalışmaya başlamasının ardından 10 yıl geçmesi gerekmektedir.
» 10 yıllık bu çalışma süresi boyunca çalışanın en az 1800 günlük bir prim ödemesi ve hizmet süresi olmalıdır.
» Çalışanın, sağlık kurulu tarafından en az %60 ve üstü güç kaybına uğradığı resmi raporlarla tespit edilmelidir ve bu durumun işe başladığı tarihten sonra gerçekleşmiş olması gerekmektedir.
» 4A (SSK) kapsamında çalışan kişinin işten ayrılması gerekir.
» 4B (BağKur) kapsamında çalışan kişinin ticari faaliyetleri son vermiş olması gerekir. Aynı zamanda bu vatandaşların prim borçlarının da bulunmaması gerekir.
» 4C (Emekli Sandığı) kapsamında çalışan kişilerin de görevinden ayrılması gerekmektedir.
 
Malulen Emeklilik Şartları Hangi Hastalıkları Kapsıyor?
» Kanser (Baş ve boyunun yumuşak dokusu, cilt, lenfoma, lösemi, multipl myelom, tükrük bezleri, tiroid bezi, meme, sinir sistemi, akciğer, mide, ince ve kalın barsak, karaciğer, safra kesesi, safra yolları, pankreas, böbrek, mesane, genital yollar, prostat, testis, penis kanserleri)
» Epilepsi
» Demans
» Beyin tümörleri
» Parkinson sendromu
» Serebral palsi
» Multiple Skleroz (MS)
» Zeka gerilikleri (IQ 50 ve altı)
» Şizofreni
» Bipolar bozukluk
» Görme azlığı
» Retina kanamaları
» Yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları ile birlikte işitme kaybı
» Anemi
» Kol, bacak gibi organ kaybı
» Behçet hastalığı
» Gastrointestinal kanamalar
» Karaciğer sirozu
» Karaciğer nakli
» Kalp yetmezliği 
» Kalp kapak hastalıkları
» Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları 
» Solunum sistemi hastalıkları
» Kalp nakli
» Böbrek nakli
» Akciğer nakli
» Tüberküloz
» AIDS

 


EKONOMİ