Tel: 0 546 496 4 111
Fax: 0 312 435 7 435
E-Posta:
info@routelifedergi.com 
Adres: Fidanlık Mah. Tuna Cad. Çavuşoğlu İş Merkezi No:18/4 Çankaya / Ankara

Seray GÜRDAL: "Merhamet, dünyadaki en değerli duygu."

Seray Hanım hangi coğrafyalarda görev aldınız?
Mesleğimiz icabı dünyanın pek çok yerinde bulunduk. Sosyal sorumluluk için ise Türkiye’nin her ilinde en az bir köyün bir okulundaki çocuklara dokunduk. Yurt dışı faaliyeti olarak ise Ouagadougou ve Tanzanya’nın başkenti Darusselam’da bazı etkinlikler gerçekleştirdik. Entebbe’den dansçı çocuklarımızı sponsorlar vasıtasıyla Türkiye’ye getirdik.
 
Ne gibi faaliyetleri yürüttünüz oralarda?
Köy okullarındaki, hizmetin sınırlı olduğu bölgelerdeki çocuklara bot-mont, kıyafet, kırtasiye, okul malzemeleri, oyuncaklar hediye ettik. Seminerler düzenledik, uçuş personelleri olarak konuşmalar yaptık, onlara rol model olduk, çocukların sorularını cevapladık. Afrika’daki çocuklarımıza ve yetişkinlere aklınıza gelebilecek her şeyi toplayıp götürdük. Şekerlemelerden boya kalemlerine, yap-bozlardan bebek bezlerine, mama önlüğüne, elbiselere terliklere çoraplara kitaplara varana dek, her çocuğun her insanın ulaşması gerektiğini düşündüğümüz hediyeler götürdük.
 
Projelerin hayata geçirilmesi esnasında yerel halkla iletişimde ne gibi zorluklar yaşanıyor? Onlarla nasıl iletişime geçiliyor projenin verimli olması için?
Mahrumiyet bölgelerindeki okullarda öğretmenler bizimle iletişime geçiyor, onların çağrılarına yanıt veriyoruz. Aileler, ihtiyaç sahipleri veya hastalık durumunda olan kişilerin kendileri veya yakınları bizimle iletişime geçiyor. Artık her bölgede karşılıklı güven ilişkisi kurduğumuz kurumlar ve kişiler mevcut. İhtiyacın doğruluğundan, gerçekliğinden emin olduğumuzda biz de bu çağrılara en acele şekilde cevap vermeye, belirlenen malzemeleri temin edip doğru şekilde ulaştırmaya çalışıyoruz. Bizim için her zaman öncelikli olan şey yardımları dezavantajlı olan bölgelere ve kişilere ulaşması. Tüm yardımlaşma faaliyetlerimizde benzer bir durum yaşanıyor aslında, ihtiyacı olmayan insanların da aynı yardımdan faydalanmak istediği bir tabloyla karşılaşıyoruz. “Bakınız, onun daha çok ihtiyacı var.” ya da “Senin botun var ama bak o terlikle gelmiş” i anlatmaya çalışmak iki taraf için de yıpratıcı olabiliyor.
 
İnsani yardım bir anlamda farklı milletlerden insanların bir araya geldiği bir ortam. Böylesi misyonlarda arkadaşlık ve dostluk ortamı nasıl?
Bu konuda çok şanslıyız diyebilirim. Türkiye’nin veya dünyanın hangi şehri hangi köyü olursa olsun, yola çıktığınız nokta iyilik. Böyle olunca, yolda karşılaştığımız arkadaşlarımız hep çok güzel insanlar oluyor. Günlük hayat için konuşmak gerekirse, yardım faaliyetleri için harcadığımız emek vaktimizin büyük bir kısmını aldığı için, birlikte en çok vakit geçirdiğimiz kişiler yine bu çalışmaları beraber yaptığımız beraber yol aldığımız dernek bünyesindeki arkadaşlarımız oluyor. Bir anlamda aile gibi olduk, paylaşımlarımız ve aramızdaki dayanışma çok kıymetli.
 
İnsani yardım faaliyetlerinin ne gibi zorlukları var ve size ne kattı?
İnsanlar genelde, kendilerinden daha kötü durumda olan kimselerin hikâyelerini televizyon ve gazete haberlerinden okuyor. Ya da yaşadığı çevrede kulaktan kulağa yayılan hikâyeler için önce vah edip sonra haline şükrediyor. Bu hikâyeleri gözünüzle görüp içine girdiğinizde, bir şeyler yapabildiğinizi fark ettiğinizde halinize şükredip kendinizi şanslı görmenin sizi hiçbir zaman gerçekten şanslı ve mutlu kılmadığını fark ediyorsunuz. Gerçek şans birinin iyileşmesine, birinin mutluluğuna vesile olabilmek. Bazen mutluluğa giden yol zorlu oluyor, başkasının acısını veya yükünü paylaşırken sizin de kamburunuz çıkabiliyor. Yetemediğinizi düşündüğünüz zaman çaresiz hissediyorsunuz. Tüm bunlar sizi her insana her kültüre onların gözüyle bakabilme yetisi kazandırıyor. Merhamet dünyadaki en değerli duygu. Her şeye en önce o pencereden bakmayı öğreniyorsunuz. Farklı milletlerin ve memleketimizdeki bilmediğimiz kültürlerin hassasiyetlerini, onları nasıl anlamamız gerektiğini öğreniyoruz bu da bir anlamda bize çok şey katıyor. Her yerde dostlar ediniyoruz. Bugün Van’da, Muş’ta, Mersin’de, Ankara’da, Artvin’de, Burkina Faso’da her yaştan dostlarımız var. Tanzanya’da dikili fidanlarımız var. Bizi gülerek gülümseyerek hatırlayan binlerce çocuğumuz var.
 
Türkiye’de insani yardım faaliyetlerini artırmak için neler yapılabilir?
Herkes kapısının onunu süpürse her yer tertemiz olur diye bir söz var bilirsiniz. Birkaç yurtdışı projesi haricinde diğer bütün yardımlarımız Türkiye için. Aslında ‘önce kendi ülkemiz’ dememizde ki sebep de bu... Kendi etrafımızda yardıma ihtiyacı olan insanlara erişebilsek onların ihtiyaçları için yardımcı olabilsek bu iyi niyet halkası gittikçe genişler. Bu noktada mahallelerde muhtarlarımız var olan çalışmalarını sürdürülebilir kılmak adına sosyal sorumluluk alanına biraz daha fazla hassasiyet göstermeliler diye düşünüyoruz. Uygulamalar sabit fakat gönlünüzü de işin içine koyduğunuzda sonuçlar daha da memnuniyet verici oluyor. Temas noktamız çoğu zaman belediyeler, muhtarlıklar, köy öğretmenleri oluyor. Tanıştığımız kişilerin özverili çalışmaları ve bize olan destekleri yürüdüğümüz bu yolu aydınlatıyor ve bize umut oluyor.
 
Son olarak Route Life okuyucularına neler söylemek istersiniz? Sevinçler paylaştıkça çoğalır acılarsa paylaştıkça azalır. Gelin birlikte el ele verelim ve bize ihtiyacı olan insanların hayatına bir renk katalım. Bazen ekmeğimizi bazen kıyafetimizi paylaşarak bazendi sadece birkaç saatimizi ayırıp o insanlarla zaman geçirmek hal hatır sormak bile yeterli olabiliyor. Gelin sizde İYİLİĞE UÇANLAR derneğiyle bu iyilik halkasına dâhil olun hem sizin hem destek verdiğiniz kişilerin hayatında oluşan mutluluğa şahit olun. Bizleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 


RÖPORTAJ