Tel: 0 546 496 4 111
Fax: 0 312 435 7 435
E-Posta:
info@routelifedergi.com 
Adres: Fidanlık Mah. Tuna Cad. Çavuşoğlu İş Merkezi No:18/4 Çankaya / Ankara

"İyiliğe Uçanlar Uluslararası İnsani Yardım Derneği" Kurucu Başkanı Sinem Güldal ile İyiliğe Uçanlar ve dernek faaliyetleri hakkında konuştuk

Sinem Hanım sizi biraz tanıyabilir miyiz?
1984 İstanbul doğumluyum 2010 yılından bu yana önde gelen hava yolu şirketlerinden birinde uçuş personeli olarak çalışıyorum, kabin amiriyim. Dört yaşında bir kız annesiyim.
 
İyiliğe Uçanlar Uluslararası İnsani Yardım Derneği fikri nasıl ortaya çıktı?
Derneğinizin kuruluş sürecinden bahseder misiniz? İyiliğe Uçanlar aslında sekiz yıl önce kurulan bir yardımlaşma platformu idi. Havacılık camiasından gönüllü arkadaşlarımız ile yola çıktık ve gittikçe kalabalıklaşan bir aile olduk. Yaptığımız etkinliklerin çapı ve çeşitliliği bakımından halihazırda resmi bir dernek gibi faaliyette bulunuyorduk. Zaman geçtikçe daha çok insana ulaşmaya başladık, daha büyük çapta kampanyalara imza attık ve resmi kurulmlarla olan diyaloğumuz arttı. Biz de sahip olduğumuz ismi her alanda geçerli kılmak için İyiliğe Uçanlar’ı bir dernek çatısı altında toplamaya karar verdik.
 
Dernek olarak bugüne kadar ne tür çalışmalar gerçekleştirdiniz? 
Bizim üzerinde en çok yoğunlaştığımız şey çocuk. Dezavantajlı koşullarda yaşamını sürdürmeye çalışan çocuklara ulaşmak onlar için fırsat eşitliği sağlamaya çalışmak başlangıç noktamız. Çünkü bir çocuk güler dünya güler diyoruz. Bunun için her yıl çeşitli zamanlarda hizmete erişimde zorluk yaşanan bölgelerdeki maddi durumu yetersiz okul çağındaki çocuklarımıza okul açılış dönemlerinde kırtasiye ve okul malzemeleri, kış yaklaştığında bot-mont, engelli çocuklarımız için cihazlar alıyoruz -işitme cihazı, tekerlekli sandalye, eğitim ve rehabilitasyon materyelleri gibi- bunları sahiplerine yine tek tek biz ulaştırıyoruz. Çocuk Esirgeme Kurumundaki çocuklarımız için her ay doğum günü organizasyonu yapıyoruz. Engelli, yaşlı ve hasta bireyler için ayrıca çalışmalarımız var. Huzur evlerini ziyaret edip yaşlılarımızın gününü güzelleştirmek için etkinlikler düzenliyoruz. Engelli çocuklarımızın hayatlarına biraz olsun renk katabilmek için, özel eğitim alan engelli çocuklarımızla yemekli pastalı börekli 
müzikli yüz boyamalı etkinlikler yapıyoruz. Hastanelerin yine fizik tedavi rehabilitasyon bölümünde tedavi gören engelli çocuklarımızı ziyaret edip onlarla hediyeleşiyoruz. Bunlar devam eden sürekliliği olan faaliyetlerimizden bazıları. İhtiyaca göre insanlar bize yardım çağrısında bulunuyor, bazen ben yardım etmek istiyorum ve bunu sizin aracılığınızla yapmak istiyorum diyen de oluyor. Erzak, kıyafet, ev eşyası, ilaç ve söylediğimiz gibi hizmete erişemeyen çocukların sosyalleşebilmesi ve dış dünyayı tanıyabilmesi için sosyal aktiviteler, yeni gelişen olaylara durumlara karşı başlattığımız ve sürdürdüğümüz kampanyalar var. Biz aslında karşımıza çıkan ihtiyaçlara cevap vermeye çalışıyoruz diyebiliriz. Bunlara örnek vermek gerekirse: entebbedeki çocuklar, elazığ depremi, rehabilitasyon merkezi yenileme vs. 
 
Sivil topluma nasıl bir anlam yüklüyorsunuz? Sizi diğer yardım kuruluşlarından ayıran husus nedir?
Sivil toplum kendini yaşadığı yere birlikte yaşadığı insanlara, tüm canlılara sorumlu hisseden herkesin biraz olsun içinde yer alması gereken bir organizasyon biçimi. Dünyanin biraz daha guzel bir yer olmasını sağlamak için tek seçeneğimiz belki de. Bizim hayatımızdaki yeri biraz daha büyükçe. Temel olarak sivil toplum için çalışıp, geri kalan zamana gündelik işlerimizi sığdırmaya çalışıyoruz. Gönüllülerimizin çoğunun havacılardan oluşması bizi biraz farklılaştırıyor diyebiliriz. Hem mekan hem de insan sayısı ve çeşitliliği anlamında daha çok şeyi mümkün kılıyor. Aynı anda bir çok yerde pek çok ihtiyaç sahibiyle diyalog kurabiliyoruz. Bunu yalnızca talep edilen ve bir sonraki adımda karşılanan ihtiyaçlar olarak düşünmeyelim. Yalnızca işimizi yaparken bile günümüzü küçük iyiliklerle doldurmanın, anlık insani ihtiyaçlara cevap vermenin ve birilerinin gününü güzelleştirmenin bu kadar erişilebilir bu kadar kolay olması paha biçilemez.
 
Bağış surecini etkili ve sürdürebilir kılmak için nelere dikkat ediyorsunuz?
Yardım derneği olduğunuzda insanlarla aranızda ki en önemli bağ güven duygusudur ve bu çok hassas bir noktadır. Destekçilerimiz ve bağışçılarımızla aramızda oluşan bu köprünün hasar görmemesi için gerçekten çok caba sarf ediyoruz. Çalışmalarımızın her aşamasında yardımı yapan ve yardımı alan kişiler adına biz dernek sorumluları empati duygusunu hiç yitirmiyoruz. Kendimizi her iki tarafın da yerine koyarak hareket ediyoruz Biz olsak nasıl hissederdik. Bunun yani sıra gerçekleştirdiğimiz faaliyetleri düzenli olarak sosyal medya aracılığıyla bağışçılarımızla paylaşıyoruz. Kendilerinin bizimle birlikte gelmeleri ve o anları bizlerle yasamaları tercihimiz ama orda olamasalar bile biz mutluluk dolu fotoğrafları kendilerine iletiyoruz. Böylelikle tamamen gönüllü olarak çalıştığımız derneğimizde sürdürülebilir bir düzen oluşturuyoruz.
 
İyiliğe Uçanlar Uluslararası İnsani Yardım Derneği’ne neden gönüllü olmalıyız?
Birçok insan yakın çevresinde karşılaştığı ya da hikayesini dinlediği olumsuz bir durum için, kötü durumda olan ihtiyaç sahibi olan bireyler veya hayvanlar bir şeyler yapmak istiyor, fakat zaman zaman buna gücü yetmiyor ve nereden yardım isteyeceğini, nasıl hareket edeceğini bilemiyor. Bu noktada biz varız diyebiliriz. Birlik olduğumuzda pek çok şeyi gönüllülerimizle, emeğimizle, sahip olduğumuz fiziki kaynaklarla, gücümüz yetmiyor ise yardımcı olacak kurum ve kişilere ulaşarak çözmeye, ihtiyaçların karşılanmasına çalışıyoruz.
 
Size katkı sağlamak isteyenler neler yapabilir?
Bize katkı sağlamak isteyenler öncelikle bizim gönüllümüz olabilir, etkinliklerimizi ve ihtiyaçlarımızı duyurduğumuz sosyal medya ağlarından bizi takip edip etkinliklerimize katılabilir, paylaşarak sesimizi duyurmamıza, yardım ihtiyacı olan ve yardımcı olmak isteyen daha çok kişiye ulaşmamızı sağlayabilir. Mevcut kampanyalarımız için bizi destekleyebilir, sponsor arayışlarımız için bizi yönlendirebilir.
Son dönemde kadınların sivil toplumda daha aktif olmaya başladığını görüyoruz. İyiliğe Uçanlar Derneği’nde de kadınların aktif olduğunu görüyoruz. Bu konu hakkında ne söylemek istersiniz? Biz kabin memurlarının çoğunlukta olduğu bir organizasyonuz. Bunu özellikle tercih etmedik ancak mesleğimizi icra eden çoğunluğun kadınlardan oluşması organik olarak böyle bir sonuç doğurdu. Bir kadın, çalışan bir anne olarak bu denli yorucu bir işte çalışıyor olmamıza ve bu yoğun tempoya rağmen, merhamet ve fedakârlık timsali kadın ve erkek meslektaşlarımla birlikte binlerce çocuğun gözlerindeki gülümsemeye vesile olmak paha biçilemez. 
 
Önümüzdeki dönemde hangi faaliyetleri yapmayı hedefliyorsunuz?
Dernek olarak çocuklarımızın daha huzurlu ve güvenli bir ortamda eğitim alabilmeleri  amacıyla bir okul yaptırmayı hedefliyoruz.
 
Son olarak Route Life okuyucularına neler söylemek istersiniz?
Biz havacılığa gönül vermiş herkesin sosyal sorumluluk hareketi olarak buradayız, herkes yaptıklarımızdan haberdar olsun, hep birlikte çok daha büyük bir aile olalım diyoruz. Bir kişinin varlığı desteği bile çok kıymetli. Biz gücümüzü insanların iyilikle beslenen kalplerinden alıyoruz. İyiliğe Uçanlar’ın bir parçası olup, zaten bir tutku olan havacılığa uçmaktan bile daha yüksek bir anlam katabilirsiniz. Dünyanın herhangi bir yerinde herhangi birinin kalbine dokunmaktan söz ediyorum. Günün sonunda belki de çok zor durumdaki bir ailenin yarın ne yiyeceğini düşünmeden başını yastığa koyduğunu bilerek, sırf maddi imkânsızlıklar sebebiyle yeteneklerini başarıya çeviremeyen bir çocuğun elinden tuttuğunuzu düşünüp onun başarısıyla gururlanarak uyuyacaksınız bundan bahsediyorum. Bir anne gelip size “Aylardır hiç bu kadar mutlu olmamıştı, lütfen yine gelin.” diyecek ve yalnızca varlığınızın nasıl bir mutluluğa dönüştüğüne şahit olacaksınız. Bazen sizi yalnızca üniformanızla gördüğü için mutlu olacaklar, merak edecekler imrenecekler, hostes ve pilot olmak istediklerini söyleyecekler. Tüm okurlara nihai olarak söylemek istediğimiz aslında tek bir şey var: Gelin siz de gönüllü olun, birlikte yapalım, birlikte daha güçlü oluruz çünkü gücünüz, gücümüz.
 
 
 

RÖPORTAJ