Tel: 0 546 496 4 111
Fax: 0 312 435 7 435
E-Posta:
info@routelifedergi.com 
Adres: Fidanlık Mah. Tuna Cad. Çavuşoğlu İş Merkezi No:18/4 Çankaya / Ankara

Ufuk ALTINTOP: "Fuarın başarısı, katılımcısını doğru ziyaretçiyle buluşturabilmesidir."

Kendinizi tanıtır mısınız? Fuarcılık sektörü ve Messe Stuttgart Ares Fuarcılık ile yollarınız nasıl kesişti?
20 yılı aşkındır fuarcılık sektörünün içindeyim. Üniversite ihtisasım sonrası, değişik sektörlerde çalıştıktan sonra, 15 sene boyunca Deutsche Messe’nin Türkiye iştiraki Hannover Fairs Turkey Fuarcılık’ta Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdürdüm. Ardından, 2015 senesinde yine Almanya’nın öncü fuarcılık şirketlerinden biri olan Messe Stuttgart Ares Fuarcılık’ta Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladım. Kısa bir süre sonra, 2017 senesinde Genel Müdür olarak atandım. 2020 Ocak ayı itibariyle de Messe Stuttgart’ın; Lübnan, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Romanya, Mısır başta olmak üzere 25 ülkeden sorumlu bölge müdürü olarak görevimi sürdürüyorum.
 
Uluslararası bir şirkette bölge müdürlüğüne Türkiye’den bir ismin atanması, ülkemiz açısından oldukça gurur verici ve çok sık yaşanan bir gelişme değil. Bu süreci ve yeni görevinizi nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu elbette benim için de çok onur verici bir gelişme. Bulgaristan-Romanya, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan böylesi geniş bir bölgenin sorumluluğun tarafıma verilmiş olmasını, Türkiye’nin fuarcılık sektöründe geldiği noktanın ve bu konudaki etki alanının bir sonucu olarak görüyorum. Ülkem adına bu başarıyı göğüslemekten de büyük mutluluk duyuyorum. Messe Stuttgart’ın Türkiye iştiraki olarak, ekibimle birlikte sorumluluğumuza verilen bu bölgelerin katılımcı ve ziyaretçi entegrasyonunu da kapsayan tüm operasyonlarına liderlik yapacağız.
 
Messe Stuttgart Ares Fuarcılık olarak uzmanlık alanı olduğunuz fuarlar neler?
Messe Stuttgart’ın dünyadaki üç iştirakinden biri olan Messe Stuttgart Ares Fuarcılık olarak, fırıncılık ve pastacılık sektöründe Avrasya’nın en büyük uluslararası fuarı olan IBAKTECH’i organize ediyoruz. Güneşten korunma ve gölgelendirme sistemleri konusunda dünyanın lider markası olan R+T fuarının Avrasya ayağını R+T TURKEY adıyla İstanbul’da düzenliyoruz. Fotoğrafçılık ve video sektörünü ise PHOTO&DIGITAL fuarımızda bir araya getiriyoruz. Her biri sektörünün lider ticari platformu görevi gören bu fuarların yanı sıra, Messe Stuttgart’ın Almanya ve diğer ülkelerde düzenlediği fuarlar için de katılımcı ve ziyaretçi organizasyonu gerçekleştiriyoruz.
 
Fuarları belirlerken hedef pazar ve sektör olarak ne gibi kriterleri göz önüne alıyorsunuz?
Türkiye’de bir fuar düzenleyeceğimiz zaman, elbette öncelikle sektörün Türkiye’deki potansiyelini değerlendiriyoruz. Türkiye’nin ihracat hedeflerine paralellik gösteren sektörleri önemsiyoruz. Bu sektörlerde fuarlar düzenlemek, Türkiye’den üreticileri uluslararası pazarlara taşıyabilecek kanalları açmanın da bir yolu. Aynı zamanda, gelişen sektörler uluslararası üreticileri de Türkiye pazarına yönlendiriyor. Ve fuarlar aracılığıyla olağanüstü bir iş potansiyeli açığa çıkıyor. Bu noktada, tabii ki Messe Stuttgart olarak hâlihazırda uluslararası portföyümüzde olan fuar konularını da göz önünde bulunduruyoruz.
 
Birbirinden farklı sektörlerin yer aldığı bu organizasyonlar nasıl ortaya çıkıyor ve fuarları nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Öncelikle, her fuarın arkasında çok büyük bir emek olduğunu ortaya koymak gerek. Ziyaretçiler için 3-4 günlük bir organizasyon olarak görülen fuarların arka planında en az bir yıla yayılan bir hazırlanma süreci var. Bir önceki senenin sonuç raporları, katılımcı görüşleri, ziyaretçi anketlerimiz, ekiplerimizin geribildirimleri birlikte değerlendirilerek bir sonraki fuarın hedefleri belirleniyor. Bir yanda satış bir yanda ziyaretçi organizasyonu ve elbette teknik organizasyon, bu hedefler doğrultusunda titizlikle planlanarak ilgili ekipler tarafından yürütülüyor.
 
Bir fuarın başarılı olması hangi koşullara bağlı?
Bir fuarın başarısı, katılımcısını doğru ziyaretçiyle buluşturabilmesidir. Doğru ziyaretçiden kastım, katılımcının hedef sektör ve pazarlarından gelen, karar verme süreçlerinde etkili, profesyonel ziyaretçiler. Bunun yanı sıra, ziyaretçinin de aynı şekilde fuarda aradığı çözüm ve ürünlerle ilgili çeşitlilik bulabilmesi, yeni teknolojileri görmesi, bilgi alışverişi sağlayabilmesi fuarın başarısı ve devamlılığı için aynı ölçüde etkilidir. Biz organizatörlerin başarısı, bu ikisinin dengesini kurabilmekten, hem katılımcıyı hem de ziyaretçiyi memnun edebilmekten, fuarı verimli kılabilmekten geçiyor.
 
Messe Stuttgart Ares Fuarcılık olarak uluslararası fuar katılımcılarına sunduğunuz avantajlar neler?
Messe Stuttgart çok güçlü bir uluslararası ağa sahip. 56 ülkede temsilciliği var. Biz Türkiye’den bu 56 temsilcilik ve bunlara ek olarak yurtdışı ticari ateşeler, uluslararası yayınlar ve dernekler ile 150’nin üzerinde ülkede tanıtım faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Elbette bu fuarlardaki uluslararası ziyaretçiyi doğrudan etkiliyor. Kasım sonunda gerçekleşen R+T Turkey fuarımızda, ziyaretçilerimizin yüzde 28’i yurtdışından geldi. 80’in üzerinde ülkeden ziyaretçimiz vardı. Katılımcılarımıza sunduğumuz en büyük avantaj işte bu. Onlara işlerini yeni pazarlarda büyütme şansı sunuyoruz. Kendi perspektifinizden baktığınızda önümüzdeki dönemde fuarcılığın gelişimini nasıl görüyorsunuz, Türkiye’de ve dünyada fuarcılık nasıl bir görüntü içerisinde? 2019 yılı globalde Messe Stuttgart adına oldukça başarılı geçti. Geçtiğimiz yıl, toplam 22.091 katılımcı, ürün ve hizmetlerini Avrupa’nın modern ticaret fuarı merkezinde ziyaretçilerin beğenisine sundu. Stuttgart’ta 34’ü dahili, 24’ü konuk fuar olmak üzere 58 ticaret fuarı gerçekleşti. Fuar salonlarında ve ICS Uluslararası Kongre Merkezi Stuttgart’ta 1.167.000 ziyaretçi ağırlandı. Bu sonuçlar, Messe Stuttgart’ın Türkiye ve diğer ülkelerdeki iştikaklarında da yansımasını buldu.
 
Yukarıda belirttiğim sayılar ile birlikte değerlendirdiğimizde, fuarların dünyadaki ticarette doğrudan etkili olduğunu, ihracatın artışını desteklediğini ve bu nedenle özellikle ekonomik daralma gibi dönemlerde yeni pazar ihtiyacının artışıyla fuarların önemini daha da arttırdığını ifade edebilirim. 2020 yılı yeni tip corona virüse bağlı gelişme ve önlemler nedeniyle biraz daha temkinli ilerliyor. Ancak önümüzdeki dönemde sürecin kontrol altına alınmasıyla birlikte olağan akışına döneceğine inanıyoruz.
 
Son olarak Route Life okuyucuları için neler söylemek istersiniz?
Yakın zamanda İstanbul Fuar Merkezi – CNR Expo’da IBAKTECH fuarımızı düzenliyor olacağız. Fırıncılık, Pastacılık Makineleri, Dondurma, Çikolata ve Teknolojileri konusunda yeni ürün ve çözümler arayan, yeni teknolojileri yakından görmek isteyen tüm okuyucularınızı fuarda görmekten mutluluk duyarız.

 


RÖPORTAJ