Tel: 0 546 496 4 111
Fax: 0 312 435 7 435
E-Posta:
info@routelifedergi.com 
Adres: Fidanlık Mah. Tuna Cad. Çavuşoğlu İş Merkezi No:18/4 Çankaya / Ankara

Vahap Altan PALABIYIKOĞLU ile RÖportajımız

Kendinizi tanıtır mısınız?

Ankara doğumluyum, 62 yaşındayım. TED Koleji,  Yükseliş Koleji ve Ege Üniversitesi’nde okudum. Uzun  yıllar basketbol oynadım. Yaklaşık 27 senedir birçok  STK’nın üyesi olarak  çok kapsamlı çalışmaların ve  Sosyal Sorumluluk Projeleri’nin içinde yer aldım. Hala  da üyesi olduğum 9 adet Dernek, Vakıf ve Platform’da  STK faaliyetlerimi sürdürüyorum. Başta okuldan yeni  mezun olmuş gençler olmak üzere her yaştaki ve her  meslekteki insanların muhakkak en az birkaç STK’ya  üye olmalarıdır

İş hayatınızdan bahseder misiniz?

Ankara Bölge Müdürü olarak çalıştığım DHL’den  1990 yılında ayrılarak Transnet Kurye Kargo Şirketi’ni  kurduğum tarihten beri aralıksız olarak Kurye Kargo  Dağıtım sektöründeyim.2017 yılından beri de daha çok  sektörel ve farklı sektörlerde danışmanlık yapıyorum.  Çok uzun süredir Genç Gurme Adayı olarak  destek  olduğum ve içinde bulunduğum yemek konularına,  son üç senedir de kahveye ve baristalığa merak  duyarak devam ediyorum. Türkiye’de Kurye ve Dağıtım  sektörünün kurucusuyum. İlk kez Transnet olarak bu  işe başladık ve sonradan özellikle Kredi Kartı ve Sigorta  Poliçelerinin dağıtımlarıyla sektör çok genişledi ve bu  gün sektörden yaklaşık 65 bin kişi kazanç sağlıyor.

Ayrıca 2005 yılından beri de sürekli geliştirdiğim  ve güncellediğim  bilgilerle Data Bank danışmanlığı  yapıyor ve yaş, cinsiyet, gelir düzeyi, hayat standardı,  lokasyon, tahsil durumu ve benzer bir çok kritere göre  tasnif ettiğim dataları müşterilerimize bedelsiz olarak  kullandırmaktayız

Kargo sektörü ve kurye sektöründeki benzeşmeler,  ayrışmalar nedir?

Kargo ve Kurye sektörü birçok insan tarafından aynı  gibi düşünülmekle birlikte hem çok farklı iki sektördür  ve hem de birbirlerine aynı zamanda destek olan iki  ayrı sektördür. Pazarlaması, satışı, fiyatlandırması,  operasyonundan hizmet sonrası raporlamasına kadar  çok farklıdır. Kargo daha çok müşterilerin daha az  sayıda günlük verdikleri gönderilerdir ve adreslerine  24-48 saatte ulaştırılmaları gerekir. Kargo Firmaları  gönderiler için paketleme,  ambalajlama, etiketleme  ve benzer ek hizmetleri yapmadığı için müşteriler  kargolarını tam hazır olarak kargo firmasına teslim  ederler. Bu kargoların içinde taşınması yasaklı olan bazı  maddeler dışında genellikle ağırlık ve hacım kısıtlaması  olmadan her türlü gönderi taşınabilmektedir. Kurye ve  Toplu Dağıtım sisteminde ise  müşteriler bir defada  çok sayıda broşür, katalog, davetiye, promosyon  ürünleri, dergi, kitap ve benzer gönderiyi adreslerine  ulaştırmaları için Kurye Firmalarına verirler. Kurye  firmaları dağıtım öncesi müşterilerine kolaylık ve  pratiklik sağlayacak adres etiketlerinin basımı,  gönderilerin zarflanması, poşetlenmesi, paketlenmesi,  ambalajlanması, adres etiketlerinin yapıştırılmaları  ve benzer her türlü el işçiliklerini ek bir bedel almadan  yaparlar. Kurye Firmaları ekstra aciliyeti olan  davetiye ve benzer gönderiler dışındaki dağıtımlarını  müşterilerinin de bilgisi dâhilinde daha uzun bir sürede  yaparlar. Ayrıca kargo firmaları kendi yapıları içinde  müşteri memnuniyetini çok fazla ön plana çıkartacak  esnek ek ve ekstra hizmetleri veremezken kurye  firmaları kesinlikle müşteri memnuniyetini ön plana çıkartacak esneklikleri gösterebilmektedirler. Dağıtım öncesi  sunulan ek hizmetler, birim fiyatlar ve sağlanan bu esneklikler  Kargo ve Kurye sektörleri arasındaki en önde gelen farklardır

 

Uzun yıllar kurye sektöründe hizmet veren bir yönetici  olarak Türkiye’deki durumu ve sektörün geleceğini nasıl  değerlendiriyorsunuz?

Kurye sektörü maalesef çok inişli çıkışlı bir grafik çizmektedir.  Genel ekonomiye de bağlı olarak kurye, kargo ve dağıtım işleri  zaman zaman çok azalmakta veya artmaktadır.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin normal zamanlarda kargo firmalarına sağladığı günlük ek kapasite 500 bin adet  kargodur. Bunun içinde bir tek deodorant olan paket  de  vardır 4 adet otomobil lastiği olan 80-90 Kilogramlık koli de  vardır. Black Friday ve benzer kampanyalar ile Anneler Günü,  Babalar Günü, 14 Şubat Sevgililer Günü gibi özel günlerde  bu sayı kat kat artmaktadır. Yakın bir zamana kadar Kurye  Dağıtım firmaları bu pastadan asla pay alamazlarken son  zamanlarda Ulusal Kargo firmalarının bazıları yerel Kurye Dağıtım firmalarından sadece belli semt veya ilçelerde  dağıtım desteği almaktadırlar ve hem dağıtım süresini  azaltarak müşterilerini memnun etmekte ve hem de  gelirlerinin bir kısmını kurye firmalarıyla paylaşarak destek  olmaktadırlar. Bu da Kurye Dağıtım sektörünün geleceği için  tabii ki olumlu bir unsurdur.

Ancak özellikle sektördeki bazı merdiven altı firmaları  kalifiye ve eğitimli olmayan ucuz eleman çalıştırarak,  gerekli teknolojik yatırımları yapmayarak hizmet verdikleri  müşterilerinin zarara uğramalarına neden olmaktadırlar.Bu nedenle Kurye Firmalarına açılmış yüzlerce dava vardır  maalesef.

Bu nedenle sektörümüzün geleceğinin kısmen de olsa  pek parlak olmayacağını düşünmeden edemiyorum.  Ayrıca tabii ki diğer haberleşme araçları olan e mail, SMS,  Whatsapp, hatta fax bile bizim yaptığımız bazı haberleşme  hizmetlerinin yerine geçebilmektedir. Üzerinde kişinin ad  ve soyadının, kurumunun, adresinin yazılı olduğu ve direk  adreste ele teslim olarak yapılan bir gönderinin yerini asla diğer haberleşme yöntemleri alamayacaktır ama tabii ki işin  ekonomik ve parasal boyutunu da göz ardı etmemek lazım.

10 Temmuz 20013 yılında çıkan 4 925 sayılı yasa gereği Kurye  Dağıtım alanında faaliyet göstermeleri gereken firmaların  Ulaştırma Bakanlığından almaları gereken Yetki Belgesi’ni  maalesef birçok firma almamış, denetimlerin de yetersiz  kalması nedeniyle yetersiz firmalar müşterilere ve sektöre  zarar vererek sektörün geleceğini de tehlikeye sokmuşlardır.  Denetimlerin artması ve en önemlisi de müşterilerimizin çok  ucuz fiyat veren firmaları tercih etmemeleri çok önemlidir.

 

Müşterilerinizle  iletişim  kurmak  için  hangi  kanalları  kullanıyorsunuz?

Müşterilerimiz ile iletişim için asla reklam mecralarını  kullanmıyoruz. Benim de Yöneticisi ve Üyesi olduğum çok  sayıdaki Dernek ve Vakfa üye olan her sektörden çok sayıda  İş İnsanı bizim için işlenmeye hazır bir potansiyeldir ve onlarla  kurulan doğru iletişim ve devamında gelen dürüst ve düzgün  hizmet bu ilişkilerin sürekliliğini sağlamaktadır. Bu nedenle  sektörde aralıksız olarak 15+ yıldır hizmet verdiğimiz çok sayıda  müşterimiz vardır. Referanslarımız da çok sağlam olduğu için  sektöre veya piyasaya yeni giren hemen her firma özellikle bize  ulaşıp hizmet almak istemektedirler.

İnşaat Projeleri, Otomotiv, Tekstil, AVM’ler, Oteller, Özel  Hastaneler, Süreli Yayınlar, Meslek Odaları Kurye Dağıtım  sektörünün hizmetlerine sık sık başvuran sektörlerdir.  Özellikle Data Bank’ımızda bulunan bilgilere her sektördeki  müşterilerimiz tarafından çok sık başvurulmakta ve  kullanılmaktadır. Çok verimli ve olumlu geri dönüşler elde eden  müşterilerimiz farklı kırılımlarla muhafaza ettiğimiz bilgilere  tekrar tekrar başvurmaktadırlar.

 

Pazarın rekabet seviyesi hakkında neler söylemek istersiniz?

Sektörümüzde rekabet maalesef sadece ve sadece fiyat  konusunda olmaktadır. Birçok müşteri hizmet kalitesine  emin olmadan, yapılan dağıtımın ne kadarının gelir olarak  geri döneceğine çok emin olmadan sadece fiyat avantajı  için yetersiz firmalara güvenip dağıtım vermektedir. İçinde  bulunduğumuz ekonomik şartlar sonucunda müşterilerimizin  bir kısmı ucuz fiyatlı firmaları tercih etmeleri haklı bir neden  olabilir ama eğer gönderilen Teslim Detay Rapor’ları titiz ver  doğru yöntemlerle kontrol edilirse yapılan dağıtımların asla  sağlıklı olmadığı zaten anlaşılacaktır. Dolayısıyla ucuz birim  fiyatlarla yapıldığı iddia edilen dağıtımlarda, dağıtımı yapılan  gönderiler satışa hedef olan alıcılara ulaşamıyor, ziyan  oluyor ve müşterilerin geri dönüş beklentileri maalesef yerini  bulamıyor. Özellikle yapılacak event ve davetler için yapılan  davetiye dağıtımları doğru hedef kitleye yapılıyorsa geri dönüş  ve katılım oranı çok az yanılma payıyla bellidir. Bu bile doğru  ve yanlış Dağıtım Firması ayırımını yapabilmek için geçerli bir  kriter ve yöntemdir.

 

Sektör olarak 2020 yılı için beklentileriniz nelerdir? Riskler  ve fırsatlar nelerdir?

2020 beklentilerimizi çok yüksek tutmamakla birlikte  sektör olarak son iki üç senelik ortalamalarımızı  tutturacağımıza inanıyorum. Riskler genel ekonominin  olumsuzluğu çerçevesinde bizlerin de aynı paralelde sıkıntı  çekebileceğimiz yönündedir. Gider kalemlerimizin çoğunu  teşkil eden yakıt, kırtasiye malzemeleri vb. gibi kalemler ile  mevcut vergilerin artışı ile yeni vergilerin gelmesi en büyük  riski teşkil etmektedir.

Fırsat olarak da  sektörümüzün lokomotifi sayılabilecek  başta İnşaat Projeleri, Otomotiv ve Tekstil sektörlerinin  canlanmaları ve üretir hale gelmelerini sayabiliriz. Son  iki senedir neredeyse durma noktasına gelen inşaat  projelerinin yeniden canlanması ve satışlarının belli bir  düzeye gelmeleri de bir çok sektör ile birlikte Kurye Dağıtım  Sektörü için de ciddi bir doping olacak ve işlerin düzelmesine  kazançların artmasına neden olacaktır.

 

 


KURUMSAL
19.07.2020
İyi Tarım Ürünleri / Organik Yumurta
Sağlıklı Aktif Yaşam Ürünleri
19.07.2020
Gelecek için korku ve endişeleri silecek tek kitap, Aşkı Üveys 4
Gelecek için korku ve endişeleri silecek tek kitap, Aşkı Üveys 4
12.08.2020
İstinye Üniversitesi BB: "PANDEMİ DÖNEMİNDE HABERCİLİK" ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
12.08.2020
MOTORLU, UZATILABİLİR, ZEKİ TÜMÖR PROTEZİ GELİŞTİRİLDİ
12.08.2020
Zorlu AVM'de otopark ödemeleri Mastercard teknolojisi ile mobile taşındı
12.08.2020
YENİ BMW F 750 GS, F 850 GS VE F 850 GS ADVENTURE "40 YEARS GS EDITION" VERSİYONLARIYLA GS EFSANESİNİN YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYOR
12.08.2020
SIXT rent a car, Galatasaray'ın ana sponsoru oldu
13.08.2020
TMB Başkanı Yenigün: "En büyük pazarlarımızdan Libya ile yeni bir sayfa açtık"
13.08.2020
Öğrenci Dostu Şehir: Balıkesir
13.08.2020
Oyunlara Ağustos ayı boyunca %81'e varan indirim yaptı
13.08.2020
Egeli tekstil ihracatçıları yeşil dönüşüm ve dijitalleşmeye odaklandı
13.08.2020
AĞUSTOS'TA SANAT İSTANBUL'UN HER YERİNDE
13.08.2020
Doğa Severler Sağlıklı Bir Gezegende Yaşama Hakkı İçin Bir Arada!
13.08.2020
Okul alışverişi için sırt çantaları,eşofmanlar, spor ayakkabılar ve daha fazlası Decathlon'da!
13.08.2020
GÜNEŞ ÇARPMASINDAN 8 ADIMDA KORUYUN!
14.08.2020
Vitalica Wellness'ta Kişiye Özel Programlar
14.08.2020
AXA Sürdürülebilirlik Performansıyla Küresel Sigorta Sektörünün Lideri
14.08.2020
ASAŞ, MARBEL Projesi ile Elektrikli Otomobil Akü Gövde Profilleri Sistemleri Geliştirecek
14.08.2020
MAISONETTE'İN PAMUKLU VE YIKANABİLİR YÜZ MASKELERİ İLE GÜNDEN GECEYE ŞIKLIĞINIZDAN TAVİZ VERMEYİN
14.08.2020
KOÇ HOLDİNG YILIN İLK YARISINDA 74 MİLYAR TL KONSOLİDE CİRO VE 4,4 MİLYAR TL KONSOLİDE ANA ORTAKLIK PAYI NET DÖNEM KÂRI ELDE ETTİ
14.08.2020
DEVA PARTİSİ EĞİTİM POLİTİKALARI BAŞKANLIĞI: "Çocuklarımız Geleceğimiz, Eğitim Önceliğimiz"
14.08.2020
Lesaffre Türkiye'ye, TSE'den Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi
14.08.2020
Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul'un (MBFWI) 15. sezonunun tarihleri açıklandı
14.08.2020
Mağazalarda Dijital Değişim Devri
14.08.2020
DEVA PARTİSİ ANKARA İL BAŞKANI ALİ GÜVEN OLDU
16.08.2020
GÖRME ENGELLİLER SPOR KULÜPLERİ BİRLİĞİ PROJE VE MEDYA SPONSORU OLDUK
19.08.2020
KİŞİSEL VERİLERİ AVLAMANIN YENİ YOLU: DOXXING
19.08.2020
TÜSAD - PANDEMİ DÖNEMİNDE AŞILAMA NASIL OLMALI?
19.08.2020
Türkiye'deki gıda israfı 87 milyon ailenin yıllık geçim masrafına eşit geliyor
19.08.2020
Covid-19'a Karşı Tedavi Geliştirilmek için Hayata Geçirilen En Büyük Avrupa Girişimi Tanıtıldı