Tel: 0 546 496 4 111
Fax: 0 312 435 7 435
E-Posta:
info@routelifedergi.com 
Adres: Fidanlık Mah. Tuna Cad. Çavuşoğlu İş Merkezi No:18/4 Çankaya / Ankara

Lezzetin sanatla buluştuğu asırlık çınar; MADO - Mehmet Sait Kanbur

MADO’nun kuruluş hikâyesini anlatır mısınız? Ne zaman, nerede ve nasıl kuruldu?
168 yıllık MADO Dondurması serüvenini başlatan Yaşar Ailesi’nin ilk ustası Osman Ağa’nın ilham kaynağı, doğal zenginlikleriyle K.Maraş’taki Ahir Dağı’dır. Anadolu’da yaz aylarında, dağların yamaçlarında ve vadilerinde biriken el değmemiş kara, pekmez ve meyve özleri karıştırılarak yapılan ‘Karsambaç’ çok eski bir gelenektir.  
Ahir Dağı’ndan bin bir emekle getirilen kara, özenle toplanan meyvelerin özlerini karıştıran Osman Ağa’nın Karsambaç’ı, dünyada haklı üne sahip Kahramanmaraş Dondurması’nın ilk adımlarıdır. Bu coğrafyaya özgü kekik, keven, sümbül ve çiğdem gibi çiçeklere beslenen keçilerin eşsiz kıvam ve aromaya sahip sütleri ve topraktan fışkıran yabani orkide çiçeklerinin yumru köklerinden elde edilen mucizevi salep MADO Dondurması`na taklit edilmesi imkansız olan bir lezzet, aroma ve kıvam sağlıyor.
Dünyanın tanıdığı MADO’nun macerası Kahramanmaraş’ta 25 metrekarelik bir dükkânda başlar. 1962 yılında kurulan Yaşar Dondurma’nın ilk dükkânını, Kahramanmaraş’taki fabrikanın kurulumu takibetti. 1992 yılında Bağdat Caddesi’nde açılan MADO Cafe mağazası ile de bugünkü franchise sisteminin ilk adımı atılmış oldu. 
 
MADO’nun bugün ki büyüklüğü nedir? Şube sayısı ve çalışan sayısı nedir?
Yurtiçinde 54 ilde 300’ün üzerinde, yurtdışında 22 ülkede 55 mağazamız bulunuyor. 
Hal-i hazırda tüm yurt çapında hizmet vermekte olan 400’ü aşkın mağazamız 7500 çalışanımızla Cafe segmentinde açık ara liderliğimizi koruyoruz.
 
Üretim nerede yapılıyor? Fabrika nerede ne kapasitesi hakkında bilgi verir misiniz?
Mağazalarımızdaki ürünlerin tamamı MADO fabrikalarında üretilmektedir. Ürün gamımızda 350’den fazla kalem ve bunların alt çeşitlerinden oluşan zengin bir portföyümüz vardır. Üretim konusunda en çok özen gösterdiğimiz işlerin başında ise AR-GE geliyor.  Ekibimiz bir yandan mevcut ürün portföyümüzü gözden geçirirken, bir yandan da gerek yurt içinden, gerekse yurt dışında dünya pazarına ait özgün ve seçkin lezzetler üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar.
Yeni yatırım planlarınız neler? 2020 ve sonrası için hedefleriniz nedir? Yeni fabrika şube yatırımları olacak mı? Olacaksa detayları neler?
Ulusal ve uluslararası rakip ve pazar araştırmaları yaparak ülke özelinde yaptığımız değerlendirmeler sonucunda kararlar vermekteyiz. Yatırımcı konusunda güvenilir, sektör tecrübeli olması önemli kriterlerimizdendir. Tüketici talepleri doğrultusunda emin adımlarla ilerlemekteyiz.
 
Yeni satın alma veya ortaklık planı var mı?
MADO ile Katarlı Al Syraiya Group ve Venture Capital Bank arasındaki anlaşmada ortaklık paylarında MADO’nun yüzde 57.3, diğer ortakların payının ise Lüksemburg’da kurulu Turkish Cafe Company S.A.R.L adlı firma üzerinden yüzde 42.7 olduğunu söyleyebiliriz. Bu ortaklık ile özellikle yurtdışı operasyonumuz büyümeye devam edecektir.
 
Yurt Dışında hedefleriniz nelerdir?
Bizim yurtdışı gelişim stratejimizin temeli, iş ortaklığı mantığıyla kurgulanmış bir Master Franchise sistemine dayanıyor. Birçok aday arasından, hizmet sektöründe deneyimli yatırımcılarla proje geliştiriyoruz. Burada orta ve uzun vade hedeflerimizin örtüşmesi bizim için çok önemli bir kriter. Master plan belli olduktan sonra bunu aşamalar şeklinde uygulamaya koyuyoruz. K.Maraş ile aynı kalitede üretim yaptığımız Bulgaristan’daki fabrikamızla, Avrupa’da açacağımız mağazalarımıza buradan ürün gönderiyoruz.
Yurtdışında 2018 yıl sonunda ortalama 35 mağaza açma hedefiyle toplam 90 mağaza olmayı hedefliyoruz. USA, U.K, Taiwan, Oman, Malezya, Rusya, Fas, Tunusia, Türkmenistan, Özbekistan ve özellikle ingiltere, Rusya, Ukranya, Almanya, Norweç ve İsveç gibi Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkede yakın zamanda faaliyet göstereceğiz.
 

RÖPORTAJ