Tel: 0 546 496 4 111
Fax: 0 312 435 7 435
E-Posta:
info@routelifedergi.com 
Adres: Fidanlık Mah. Tuna Cad. Çavuşoğlu İş Merkezi No:18/4 Çankaya / Ankara

Kırılmış bir kalbin feryadı - Sinem Gonca Yılmaz

Kalemiyle, duygusuyla Sinem Gonca Yılmaz kimdir?
12 Ocak 1991 de hayata merhaba dedim. Gazi üniversitesinden mezun oldum,  Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Kendini geliştirmeyi seven şu an 5. Üniversitesini okuyan sürekli eğitimlere katılan birisiyim. Edebiyat öğretmenliğinin yanında halkla ilişkiler, çocuk gelişimi ve laborant ve veteriner sağlık mezunuyum. Hayatımın her döneminde okumayı çok sevdiğim için hayatıma kitaplarla devam ettim hep. Yalnızlığın kalemimi güçlendirdiğine inanan ve kırılmış bir kalbin feryadını anlatan Kalbe Veda’nın yazarıyım.
Yazmaya başlama hikâyenizi bizimle paylaşır mısınız? Sizi kitap yazmaya iten şey nedir?
Bazı insanlar anlatır duygularını bazı insanlar yazar. Ben her zaman yazan kişilerden oldum. Kendimi bildim bileli yazan birisiyim. Anlatamadıklarımı kelimelere değil, sayfalara döktüm hep. Herkesin ortak duygusu olan yalnızlığı yazdığım için herkesin kendi duygularından bir parça bulabileceklerine inandığım için yazdıklarımı daha geniş kitlelerle paylaşmak istedim ve kalbe veda çıktı ortaya.
 
 
Kitaplarınızı gerçek yaşamlardan ilham alarak mı yazıyorsunuz yoksa yasadıklarınızdan yola çıkarak kurgu mu yapıyorsunuz?
Yalnızlık herkesin hayatının bir döneminde yaşadığı ortak bir duygu olduğu için hem yaşadıklarımla hem de gözlemlerimle hayat buldu kalbe veda.
 
İlham aldığınız yazar ve en sevdiğiniz kitap nedir?
Birçok yazar var severek okuduğum ama daha çok deneme türleri beni cezbediyor. Bu alanda Kahraman TAZEOĞLU, Ahmet BATMAN severek okuduğum yazarların başında yer alıyor.
 
Kitabınızın ismi Kalbe Veda; neden bu ismi verdiniz? Bize Kalbe Veda’nın hikâyesini anlatabilir misiniz?
Kitabımda kırılan ve kalbe veda eden bir kalbin sessiz çığlığı anlatılıyor. Bunun için de kendi ismini bulmuş oldu kitabım.
 
Kitabınızda konu bütünlüğü ve akıcılığın yanı sıra edebi diliniz de oldukça dikkat çekiyor. Bununla ilgili bir eğitim aldınız mı yoksa yazmak bir yetenek işi midir?
Mesleğim Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği olduğu için mesleğimin ve çok okumamın vermiş olduğu katkıyı göz ardı edemem kesinlikle. Ama kalpten dökülen kelimelerin de yüreğe ayrı dokunan bir yanı olduğuna inanıyorum.  Aldığım eğitim ile duygular birleşince yürek dile geldi ve bu uyumla Kalbe Veda hayat buldu.
 
 
Birçok kitap fuarında okuyucularınızla buluşma fırsatınız oldu. Kitap fuarlarına katılımı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizin için nasıl bir atmosfer sağlıyor?
Her geçen gün insanların kitaplara ilgisi daha da artıyor ve bunu katıldığım fuarlarda bizzat deneyimlemek beni çok mutlu ediyor. Fuarlarda yanıma gelen okurların kitabıma olan ilgileri beni çok mutlu ediyor ve yazmam için büyük bir güç veriyor. Fuarlar; kitabımın arkasını okuyup, duygulanıp ağlayan ve bana sarılan aynı duyguları benimle paylaşan koca yürekli okurlarımla tanışmama vesile oluyor. Onun için mümkün oldukça fuarlara katılmaya çalışıyorum, zaman ayırıp gelen, aynı duyguları paylaşan, destek olan okurlarıma minnettarım…
 
Şu an üzerinde çalıştığınız başka bir projeniz var mı?
Evet,  var. Yakın zamanda bir proje kitap çalışmamız olacak. Birçok yazarın ortaklaşa yazdığı,  herkesin içinde kendinden bir şeyler bulacağı bir kitap olacağına inanıyorum. Ondan sonra da ikinci kitabım gelecek ve ben onu okurlarımla paylaşacağım günün heyecanını şimdiden yaşamaya başladım.
 
Son olarak Route Life okuyucularına söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Her zaman inandıkları şeylerin peşinden gitsinler ve vazgeçmesinler. Belki istedikleri şimdi olmaz ama bir gün en güzeli mutlaka olur…

RÖPORTAJ