Tel: 0 546 496 4 111
Fax: 0 312 435 7 435
E-Posta:
info@routelifedergi.com 
Adres: Fidanlık Mah. Tuna Cad. Çavuşoğlu İş Merkezi No:18/4 Çankaya / Ankara

Milli Sporcu, Ada Spor Center İşletmecisi - Merve Su Tekin

Bize kendinizden bahseder misiniz?
1993 Ankara Doğumluyum. Uzun yıllardır sporun içerisindeyim gerek sosyal aktivite olarak gerek profesyonel olarak bunu tamamen hayatımın bir parçası yapmak için de işim olarak tercih ettim. 14 yıl Aktif olarak Profesyonel anlamda hentbol oynadım. Aynı zamanda ülkemizi milli takımda temsil ettim. İlkokul, ortaokul, lise öğrenimimi Ankara’da tamamladım. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde Spor Yöneticiliği bölümünde öğrenimime devam etmekteyim. Yaklaşık 2,5 yıl önce çocukluk hayalim olan küçük bütçeli butik bir spor salonuna sahip oldum, sonrasında çok fazla talep sonucu yerim yeterli olmadığından 2 Kasım 2019’da yeni yerime geçerek açılışını ADA SPOR CENTER olarak yaptım.
 
Bilinçli spor yapmanın önemi nedir? Spora yeni başlayanlara ne önerirsiniz?
Bilinçli spor yapmanın önemi, yaptığın çalışmanın farkında olarak yaşam kalitesini yükseltmektir.
İnsanın toplum kurallarına uygun olarak yaşayabilmesi, iyi ilişkiler kurabilmesi, sağlıklı ve dürüst davranabilmesi, düşünce gelişiminin yanında, bedensel ve ruhsal gelişimine de bağlıdır. 
Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın yolu spor yapmaktan geçer. Spor yapmak, doğru ve yeterli miktarda solunum yapabilme yetisini güçlendirir. Spor sırasında terlenmesi sonucunda vücut toksinlerinden arınır. Spor yaparak yaşlılık etkilerinin çok daha az hissedilir olması sağlanabilir. Spor sonucunda cilde ve saç derisine kan pompalanarak cilt daha genç ve sağlıklı bir görünüm kazanır. Spor yapan insanların metabolizması daha güçlü olur, daha zor hastalanır ve daha hızlı iyileşme gösterirler. Spor yapan insanın beslenme dengesi de düzelir. Buna istinaden şişmansa kilo verir, zayıfsa kilo alır. Bilinen en sağlıklı kilo alma ve kilo verme yöntemi spordur. Ayrıca spor yapan kişi toplumsal çevresini genişletme yeni ilişkiler kurma ve birlikte spor yapacak arkadaşlar edinme olanağı da bulur. Spor yapan bir insan formunu geliştirdikçe kendine güveni artar spor yapmak kalbin ve akciğerlerin daha iyi çalışmasını sağlar. Spor yapmak solunum organlarını ve kasları kuvvetlendirir. Spor vücudun erken yaşlanmasını önler.
 
 
Ada Spor Center ne zaman kuruldu? Verdiğiniz hizmetler nelerdir? 
Daha önce de söylediğim gibi küçük bir butik spor salonu olarak hizmet vermekteydik. Sonrasında yeni bir oluşum içine girerek 2 Kasım 2019 tarihinde yeni yerimizde isim değişikliği ile ADA SPOR CENTER olarak hizmet vermeye başladık.
Salonumuzda Fitness, Bodybuilding, Pilates, Step aerobic, Kick boks, Boks, Bale, Crossfit, Personal Trainer hizmetlerini vermekteyiz.
 
Ada Spor Center ‘da bir gününüz nasıl geçiyor? 
Açılışımızı yeni yaptığımız için fazla yoğunluğumuz oluyor. Zamanımın çoğu üyelerimi motive etmekle onlara spor sevgisini aşılamaya çalışmakla geçiyor.
 
Yaş sınırı nedir, sağlıkla ilgili istediğiniz bir belge var mı, diyetisyen ile çalışıyor musunuz?
Branşlara göre yaş sınırlarımız tabi ki değişiyor, buna örnek vermem gerekirse Bale de minimum sınırımız 4 iken Fitness da vücut kompozisyonuna göre 14 - 16 yaş arası değişiyor. Sağlıkla ilgili herhangi bir belgeye ihtiyaç duymuyoruz, kayıt esnasında sağlık durumu, geçirilen operasyon ve kan grubuna kadar en ince ayrıntıya kadar bütün bilgileri alıyoruz ve programlarımız bu nitelikte hazırlanıyor. Evet, aktif olarak çalıştığımız bir diyetisyenimiz mevcuttur.
 
 
Gelenlerin çalışma programlarını neye göre belirliyorsunuz? 
Salonumuza gelenlerin ilk on gün spora aşina olması açısından full body dediğimiz bütün vücudu çalıştırmak amacıyla yapılan bir program uyguluyoruz. Sonrasında hey ay düzenli olarak üyelerimizin istekleri doğrultusunda kişisel programlarımız yazılıyor, sonuç alma sürecine göre bu bazen 20-40 gün arası değişebiliyor.
 
Fiziğimizi geliştirmek, zinde olmak ve performansı arttırmak için spor öncesi ve sonrası nasıl bir beslenme tablosu uygulamalıyız? 
Tabi ki bazı besinlerin yağ yakma özelliği bulunuyor fakat her insanın anatomisi farklılık gösterdiği için bu durum değişiklik gösterebiliyor. Ben ve eğitmenlerim kendimize uygulayıp ve sonuç alabildiğimiz beslenme programlarını öneriyoruz fakat bu konuda kesin bir sonuç garantisi veremem. Bunun için bir diyetisyen ile çalışmak daha doğru olur.
 
Keyifli sohbet için teşekkür ederiz.
Ben teşekkür ederim. Yayın hayatınızda başarılar dilerim.
 

RÖPORTAJ